Vysvětlení žárlivých scén
„Putamen by se také mohl podílet na přípravě agresivních činů v romantickém kontextu, jako v situacích, kdy rival představuje nebezpečí,“ řekl Zeki serveru Independent. Tato zjištění tak vysvětlují, proč nenávist i romantická láska mohou vyústit v podobné činy extrémního chování – hrdinského i zlého.
„Nenávist je často považována za zlou vášeň, která by měla být v lepším světě zkrocena, kontrolována a vymýcena. Pro biologa je však nenávist vášní, která je stejně zajímavá jako láska. Stejně jako láska je často zdánlivě iracionální a může vést jednotlivce k hrdinským i zlým činům. Jak mohou dva protikladné pocity vést ke stejnému chování?“ doplnil profesor Zeki pro výše zmíněné médium.
Hlavní rozdíl
Zdá se, že jeden hlavní rozdíl mezi láskou a nenávistí je ve skutečnosti, že velké části mozkové kůry – spojené s úsudkem a uvažováním – se během lásky deaktivují, zatímco v nenávisti je deaktivována pouze malá oblast. „To se může zdát překvapivé, protože nenávist může být také všepohlcující vášní, jako je láska. Ale zatímco v romantické lásce je milenec často méně kritický a odsuzující k milované osobě, je pravděpodobnější, že v kontextu nenávisti může ten, kdo nenávidí, chtít uplatnit úsudek při výpočtu tahů, jak ublížit, zranit nebo se jinak pomstít,“ uzavřel profesor Zeki.