O jídle s nutriční terapeutkou: Jak vyzrát na chutě na sladké?
Je po večeři, ale vy byste si ještě něco dali? Sušenky, čokoládu, zmrzlinu… vlastně cokoliv? Je to závislost na cukru?
marianne.cz
Když se řekne půst, vybavíte si kručení v žaludku a celkovou slabost, nebo cestu za vysněnou váhou a duchovní očistou? Momentálně je světovým hitem přerušovaná verze půstu 16/8. Nehodí se náhodou právě pro vás?
Nikdy nezapomenu na své několik let staré laškování s hladověním. Po několika hodinách přišlo kručení v žaludku, po pár dalších třes rukou a pocit na omdlení a nakonec bezvládné ležení na gauči. Raději se nevydávejte stejnou cestou. Není vhodná pro každého, a když už se k něčemu takovému odhodláte, konzultujte svůj záměr s odborníky. Lajky u postů blogerů a influencerů rozhodně neberte jako měřítko.
Na úvod je také třeba si ujasnit dva pojmy. Půst a hladovění. Snadno je zaměníme, nemají však spolu nic společného. Zatímco půst může tělu prospět, hladovka dokáže napáchat velké škody. Obzvláště když se do ní pustíte pod vlivem další módní vlny. S tím, že hladovění může mít své kontraindikace, souhlasí také dietoložka Margit Slimáková: „Určitě to není vhodné pro každého. Nedoporučila bych to třeba při řešení podváhy nebo obecně při nemocech, které vyžadují navýšení dodávek energie a živin.“ Opatrní by měli být i všichni diabetici, těhotné a kojící ženy a děti.
Přestože doporučujeme opatrnost, má půst i řadu nepopiratelných výhod. Trávicí systém si odpočine a tělo se může zaměřit na celkovou regeneraci. To potvrzuje také Margit Slimáková: „Zdravotní prospěšnost půstu vyplývá ze stabilnější hladiny krevního cukru, snížení rizika nadváhy a nemocí s ní souvisejících. Také psychicky mnohým z nás prospěje, že nejsme otroky neustálého zaopatřování jídla a jedení. Netrpíme výkyvy hladu, nepotřebujeme s sebou stále nosit jídlo a zvládáme jej mnohem pohodověji.“
Většina z nás si pod výrazem půst představí určitou dobu trvající hladovku prolévanou litry vody, bylinných čajů či zeleninových šťáv. Ano, znám pár lidí, kteří v tomto režimu vydrželi několik týdnů a vnímali to jako velmi „osvobozující“ zážitek. Ale moc jich není. Zdravý půst však s sebou obvykle nepřináší dlouhodobé hladovění, ale spíše vyřazení potravin, na které jsme běžně zvyklí, i když víme, že tělu nic dobrého nedávají. Ať už je to alkohol, kofein, cukr, uzeniny, smažená jídla, nebo nadbytek masa. Tím, že vyřadíte tyto potraviny, snížíte také riziko cukrovky, srdečně-cévních chorob a dalších civilizačních onemocnění. Omezení masa zase odlehčí játrům a ledvinám, sníží krevní tlak a hladinu cholesterolu.
Pokud však delší dobu zcela hladovíte, a rozhodně tím nemyslím vynechání snídaně, musí tělo sáhnout do zásob, a to nejen v podobě tuku. Energii a potřebné živiny si poté organismus bere ze svalů a kostí. Takže kila sice zmizí, jakmile se však vrátíte do starých kolejí, tělo si rychle doplní rezervy, a ještě přidá pár kilíček navíc. A to nemluvíme o zhoršené kvalitě vlasů, nehtů či únavě.
Poslouchat vlastní tělo doporučuje také dietoložka Margit Slimáková: „Neexistuje jediný správný režim postění se. Vždy je třeba vycházet z potřeb vlastního těla a nemá smysl dělat jakékoli rekordy. Základem zdraví je strava ze skutečných potravin. Těch se přirozeně nepřejídáme, mnohým z nás stačí jíst jen třikrát nebo dvakrát denně a některým nejvíce prospěje i kdyby jen občasné vynechání jídla.“
Právě tzv. přerušovaný půst v režimu 16/8, kdy potravu přijímáte jen v intervalu osmi hodin a zbytek dne pouze pijete, je v poslední době velmi oblíbený.
Zastánkyní přerušovaného půstu je také výživová poradkyně Gabriela Peacock. Podle jejích zkušeností začne při úplném hladovění metabolismus zpomalovat. „U přerušovaného půstu metabolismus naopak stimulujete, navíc je to metoda, která je podložena vědeckými výzkumy. U přerušovaného půstu fungují různé modely. Já podle nich navrhla i několik vhodných doplňků stravy. Hubnutí je ale při půstu jen taková třešnička na dortu. Zásadní je tzv. autofagie, kdy si tělo najde slabé buňky a samo je zabíjí.“
Gabriela Peacock proto doporučuje přerušovaný půst jako výtečnou regeneraci s anti-aging efektem, při které se navíc lepší kognitivní funkce a pozitivní vliv má i na psychiku. I u přerušovaného půstu byste ale neměli zapomenout na předchozí konzultaci s odborníky.
citace dietoložky Margit Slimákové, výživové poradkyně Gabriely Peacock