Jak to poznat?
Svaly pánevního dna se aktivují během rutinních činností. Ať už zvedáme těžké věci, běháme, kýcháme, nebo se smějeme, správná funkce svalstva pánevního dna nám pomáhá udržet dělohu a ostatní orgány ve správné poloze. Povolené svaly se projevují hlavně tupou bolestí v bederní oblasti zad, kterou přičítáme především sedavému zaměstnání. „Dalším příznakem mohou být bolestivá menstruace, inkontinence, různé sexuální dysfunkce a také funkční sterilita – tedy taková, kdy nejde o trvalou poruchu, nýbrž jen o potíže způsobené změnou postavení pánve. Mohou se ale přidat i bolesti celého pohybového aparátu, nejedná se tedy jen o gynekologický problém,“ upřesňuje lékařka.
Pokud se potíže neřeší, může dojít až k sestupu pánevních orgánů, nebo dokonce výhřezu dělohy, močového měchýře či rekta. Tyto změny bývají spojeny se zborcením vaginálních stěn, které mohou v těžších případech vyklenout až před poševní vchod. „K tomu se přidávají problémy s močením, stolicí nebo pohlavním stykem, dochází ke snížení libida, sliznice jsou suché a ženy mívají problém dosáhnout orgasmu,“ popisuje gynekoložka. A zanedbatelný není ani estetický důsledek – v rozkroku se tvoří vizuálně patrná „boule“, kterou je třeba zatlačit zpátky, kam patří. Jde o stav, za který se ženy často velmi stydí a vede k sexuální abstinenci,“ upřesňuje doktorka.
Pokud se s nějakým ze zmíněných problémů potýkáte, nezoufejte. Nejprve navštivte svého gynekologa nebo ženského fyzioterapeuta, který vás vyšetří a zjistí, jak na tom s pánevními svaly jste. „Při problémech s inkontinencí nebo sestupem vyzýváme pacientku, aby zatlačila jako na stolici a přitom zakašlala. Při zatlačení obvykle dochází u těchto pacientek k projevu sestupu a při kašli k úniku moči,“ uzavírá gynekoložka Kamila Žižková.