Pravidlo pěti hodin aneb Osvojte si rituál úspěšných lidí
„Úspěch je dítětem dvou rodičů: vytrvalosti a přesnosti,“ pronesl americký spisovatel Orison Swett Marden a možná ani netušil, jak velkou pravdu říká.
Bill Gates, Mark Zuckerberg nebo Elon Musk patří k nejúspěšnějším lidem planety, a tak není divu, že mnozí spekulují nad tím, jak to tito chlapíci dokázali. Zaprvé je důležité říci, že úspěch ještě nikdy nikomu nespadl do klína. Naopak jde o pěkně vydřenou odměnu, ke které vede trnitá a často velmi náročná cesta. Zároveň pokud úspěchu docílíte, nesmíte usnout na vavřínech. Bill, Mark i Elon moc dobře vědí, že se musí neustále vzdělávat a reagovat na rychle se měnící potřeby doby, a právě k tomu jim dobře slouží „pravidlo pěti hodin“.
Na jakém principu pravidlo funguje?
Možná je to jednodušší, než jste čekali. Celá myšlenka pravidla pěti hodin je postavena na tom, že byste si denně měli vymezit hodinu na sebevzdělávání. Za pracovní týden tedy nasbíráte pět hodin, během kterých jste se zdokonalili ve svém oboru. Důležité je, abyste si pravidlo osvojili a vnímali ho jako běžnou součást vašeho pracovního týdne. Nejde o žádnou nárazovou aktivitu, ale naopak o pevný a neměnný rituál, ke kterému budete potřebovat pouze 60 minut z vašeho všedního dne a pevnou vůli.
Čtení je základ
Jasně, můžete navštěvovat drahé kurzy nebo školení, avšak skvělým způsobem sebevzdělávání je četba. Je jenom na vás, zda využijete papírové knihy, e-booky či audioknihy, důležité je, abyste si každý den vyhradili na čtení čas. Odborníci navíc radí, abyste si před začátkem pracovního týdne stanovili, kolik kapitol chcete v daný týden přečíst. Můžete ale ke čtení přistupovat neinvazivně a číst ve svém tempu. V poslední době se navíc daří podcastům, které vznikají i na odborné bázi. Prozkoumejte své spotify nebo aplikaci podcasty a podívejte se, zda k vašemu oboru neexistuje vhodný podcast.
Občas se každému z nás stane, že knížku rychle přelouskneme, ale z jejího obsahu nic moc nemáme. Právě proto je důležité, abyste si nové poznatky pečlivě zapisovali. Toho si je moc dobře vědom i Bill Gates, který si zajímavé informace v knize podtrhává a některé z nich následně sdílí na svém twitterovém účtu. Zároveň je nasnadě o získaných informacích přemýšlet a kriticky nad nimi uvažovat. K poznámkám z knihy si tedy napište i své úvahy na dané téma.
V neposlední řadě se pokuste získané informace zúročit v praxi. Mějte na paměti, že některé z nejúspěšnějších produktů na světě jsou výsledkem "pouhého" experimentu. Pokud váš nápad selže, nevnímejte to jako neúspěch. Naopak jde o důležitou životní lekci, která vám pomůže nejen v profesním, ale i osobním životě. Samozřejmě splnění tohoto bodu se odvíjí od povahy vaší profese.
Znáte pravidlo pěti hodin? A dokázali byste si denně vyhradit hodinu na sebevzdělávání?
ČTĚTE TAKÉ: Úspěšná kariéra. Dokážete se jí vzdát ve prospěch osobního rozvoje?