Při upřímné konverzaci s kolegyní jí povíte o svém posledním nevydařeném rande a následně jí už vyprávíte, že se vám to vlastně děje pořád. Na svém dalším rande z ničeho nic začnete mluvit o svých traumatech z dětství (Jo, to bude taky nejspíš nevydařené). Nebo se začnete náhodně svěřovat realitnímu makléři při prohlídce bytu, když on se snažil být pouze milý. Takhle může vypadat oversharing, neboli v překladu „přílišné sdílení“.
Diagnóza oversharingu
Je nejasné, kde je hranice oversharingu, tedy kdy toho říkáte tak akorát, a kdy to je už příliš. Magazínu Stylist to ale nedávno objasnila koučka Annamaria Papayova zaměřující se na nastavování hranic, podle níž záleží především na kontextu: „Vždy je to situační. Něco, co by mohlo být považováno za nadměrné sdílení v jednom prostředí, řekněme s kolegou nebo známým, může být běžnou konverzací o vašem životě s někým z vašeho vnitřního kruhu, jako je vaše kamarádka,“ vysvětluje. Koneckonců, dává smysl, že je vhodnější diskutovat o svých pochybnostech ve vztahu s někým, koho znáte a důvěřujete mu, než s někým, koho sotva znáte.
Proč máte tendence svůj život příliš sdílet a pak pociťujete lítost?
Je jasné, že se to občas stane. Zejména po nějaké té skleničce; když vás vaše děti celý týden vytáčí doběla; nebo když se s někým zkrátka cítíte nečekaně velice komfortně. Navíc u někoho to může být zkrátka součástí jejich osobnosti. Ale pokud je to pro vás poněkud neobvyklé a vždy, když oversharujete, tak následně cítíte lítost, může to být známkou něčeho docela jiného.
Je to docela běžné, když se vám toho v poslední době jednoduše děje hodně a na vás je to už příliš. Potřebujete nějak vyventilovat své emoce. Pokud se to ovšem opakuje, namísto náhodných lidí můžete vyzkoušet nějakého odborníka. Ačkoliv je pohled někoho nezávislého obvykle přínosný, psycholog či terapeut vám nejspíš nabídne konstruktivnější vhled do situace.
Někteří lidé mají tendence sdílet příliš informací ze svého života, když si nejsou jisti nějakou situací či sami sebou. Vlastně jim pomůže, pokud jim někdo jiný řekne, jak to vidí, čímž potvrdí, nebo vyvrátí to, jak to vidí oni. To je zcela pochopitelné, ale zároveň to může souviset s nízkým sebevědomím.
Nakonec může být oversharing i trik, jak zapůsobit na druhé. Někdo jej využívá k tomu, aby byl více středem pozornosti. Zde ovšem stojí za zvážení, zda vám to za to stojí. Přeci jen se tak stáváte totiž velmi zranitelnými.