Seznamte se s PCOS
Za syndromem polycystických vaječníků hledejte hormonální nerovnováhu, respektive nadměrnou produkci mužských hormonů. Jakmile se v ženském těle začne uvolňovat více luteinizačního hormonu, folikulární buňky jsou přetíženy a začnou produkovat mužské hormony tzv. androgeny.
Následně nedochází k uvolňování vajíček, a tudíž se vajíčka v ovariích hromadí a rostou. Největší problém PCOS spočívá v tom, že doposud lékaři nezjistili, co je prvotním spouštěčem této hormonální nerovnováhy. Podle určitých pramenů je vznik PCOS spjat s nezdravým životním stylem, dědičnými predispozicemi nebo rezistencí lidského organismu vůči inzulinu. Pravdou ale zůstává, že výše zmíněné příčiny doposud nebyly vědecky potvrzeny.
(Ne)známé příznaky
„Mezi nejčastější příznaky PCOS patří zpožděná nebo nepravidelná menstruace, růst ochlupení na nežádoucích místech, cystické akné nebo vypadávání vlasů,“ říká lékařka Nitu Bajekalová pro Stylist. Pravdou ale zůstává, že symptomy PCOS jsou doopravdy rozmanité, a tak není nic výjimečného, když se syndrom polycystických vaječníků projevuje také nadměrnou denní ospalostí, problémy s dýcháním, ztmavením kůže za krkem či u třísel nebo psychickými problémy, tedy úzkostí nebo depresí.
Pokud jsou vám výše uvedené symptomy povědomé, určitě se vyplatí, když o pomoc požádáte svého gynekologa. PCOS bychom totiž v žádném případě neměly podceňovat, neboť kromě neplodnosti zvyšuje také riziko vzniku zhoubného nádoru dělohy.