Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Nezapomeňte si přeřídit hodinky. Jak zvládnout přechod na zimní čas?

Každý rok je to to samé. Změna času, ať už je to na ten letní, či zimní, řadě z nás pořádně zamává s režimem a vnitřními hodinami. Jak se na ni připravit a zvládnout ji bez problémů? Máme tipy, které prý opravdu fungují.

Anonymous | 25. 10. 2024

Daylight savings time měl být původně přesně o tom. O šetření energií. Když s tímto nápadem v roce 1784 poprvé přišel Benjamin Franklin, mělo se jednat o úsporu svíček. Nápad se ale ujal až během druhé světové války, kdy bylo potřeba šetřit energetické zdroje. Proč se tento nápad stále drží, i když dnes již nemá téměř žádné výhody a většině z nás dělá spíše nepříjemno? Na to se ptáme každý rok dvakrát a zatím stále nepřichází řešení. Už v roce 2018 navrhla Evropská unie, aby se každý jednotlivý stát rozhodl, zda chce či nechce změnu času zachovat, ale stále se nic nehnulo z místa. Každý stát má jiné potřeby a zdá se, že shoda na tom, jak by to bylo pro všechny výhodné stále není na stole. Budeme si tak muset ještě počkat

Mohlo by se vám líbit

Jak připravit děti na změnu času, která se blíží

Zkrácení času spánku je opět tu. Milovníci jarních a letních dní se tak mohou těšit na více denního světla a delší dny, ale rodiče se možná děsí toho, jak se na změnu spánku budou jejich děti adaptovat. Máme pro vás tipy, které s ní mohou pomoci.
marianne.cz

Jak a kdy se čas mění? 

A tak se každý poslední víkend v říjnu a březnu stává momentem, na nějž se většina z nás ani trochu netěší. Na jaře posouváme hodiny ve dvě hodiny na tři hodiny v noci dopředu, na podzim potom ve stejný čas dozadu. Rozhodně to ale neznamená, že bychom si teď na podzim přispali. To se stane jen jednou. A pak nás čeká brzké stmívání a ranní boj s budíkem. Přechod na zimní čas snáší lépe sovy, které jsou aktivní večer. Skřivani mohou změnu nést o něco hůře. To, že slunce zapadá velmi brzy, je ale stresující pro všechny. Den je pocitově výrazně kratší a mnoho z nás má potom pocit, že nic nestíháme. Pokud máte pravidelnou pracovní dobu nebo školní rozvrh, není neobvyklé, že se ráno vydáváte z domu za tmy a za tmy se také vracíte. Z denního světla proto řada z nás nemá téměř nic. A to může s naší psychikou zamávat ještě více

Jak zvládnout zimní čas?

Zimní a podzimní období je pro mnoho z nás velmi náročným obdobím už tak a změna času nám ještě přisadí. Sezónní afektivní porucha rozhodně není jen tak a ženy na ní trpí čtyřikrát častěji než muži. Změn v množství energie, radosti ze života i z vašich oblíbených aktivit a špatného spánku jste si možná všimla i na sobě. A pokud tyto pocity přetrvávají a komplikují vám běžný život, rozhodně není od věci navštívit lékaře. Je to v podstatě forma deprese, jen se liší právě svou pravidelností a tím, že je přímo provázaná s chladným ročním obdobím. Na potíže v chladných měsících pomáhá například terapie světlem, pravidelné a dlouhé procházky, pobyt na čerstvém vzduchu a správná strava. Zní to sice banálně, ale je to tak. V kombinaci s pravidelným režimem a důsledností ve vašem programu může opravdu mnohé stavy a pocity zlepšit. 

Mohlo by se vám líbit

5 mobilních aplikací pro lepší usínání, spánek i probouzení

Čím dál tím víc práce, ale stále méně energie. Možná jste se už dostali do fáze, kdy pro vás je velice obtížné usnout. To se ale může změnit díky vašemu chytrému telefonu či tabletu.
marianne.cz

Spánek jako živá voda

Můžete si dopřávat všechny wellness a beauty rituály světa, ale když špatně spíte, všechno je jedno. Právě i kvalitní a pravidelný spánek může hodně pomoci během změny času. Pár dní před změnou se zaměřte na to, abyste chodili spát vždy ve stejnou dobu. Zvykněte si na to a naučte tělo, kdy má být unavené a má se připravit na spánek. Změny cirkadiálního rytmu totiž mohou přispívat ke ztrátám spánku a spánkovému dluhu. Dva až tři dny před změnou si zkuste posunout ranní budíček o 15 až 20 dříve každý den. Během zimního času totiž budeme pocitově vstávat o hodinu dříve. Spát zase budeme chodit dříve. 

Jak připravit ložnici? 

Abyste si byla jistá, že váš spánek nic neohrozí, připravte si správně také ložnici. Teplota v místnosti, kde budete spát, by nikdy neměla přesáhnout 21 stupňů. Pokud vám do oken svítí lampy, nebo prostě žijete ve městě, kde je naprostá tma prakticky nepřítomná, investujte do zatemňovacích závěsů. Zbaví vás všeho světla z venku a navíc místnost odizolují a odhluční, což se hodí vždycky. V noci by vás nemělo rušit opravdu nic, ani chrápající partner. Udělejte si zkrátka z ložnice svoji svatyni. Pořiďte si povlečení, které budete milovat, difuzér, který místnost krásně provoní uklidňujícími vůněmi a také hrnek na bylinkové čaje, na nějž bude radost pohledět. Pro sovy, kterým ranní vstávání dělá problémy, doporučujeme rozednívací budík, který ráno simuluje vycházející slunce. Zkrátka nepodceňte vůbec nic. Váš spánek je tou nejlepší investicí, jakou můžete tento podzim udělat. 

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Kam vyrazit během podzimních prázdnin? Víme, kde si užijete volno bez davů turistů

Kam vyrazit během podzimních prázdnin? Víme, kde si užijete volno bez davů turistů

Životní styl
Hollywoodská star, nebo člen královské rodiny? Princ Carl Philip je hvězdou sociálních sítí

Hollywoodská star, nebo člen královské rodiny? Princ Carl Philip je hvězdou sociálních sítí

Životní styl
Recept na spokojený vztah existuje: Neustálé štěstí v něm ale nehledejte, radí psycholog

Recept na spokojený vztah existuje: Neustálé štěstí v něm ale nehledejte, radí psycholog

Životní styl
Co nás film V hlavě 2 naučil o úzkosti: Myslí na naši budoucnost, v přítomnosti nás ale trápí

Co nás film V hlavě 2 naučil o úzkosti: Myslí na naši budoucnost, v přítomnosti nás ale trápí

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit