A co teď?
Spousta mých kamarádek, které zjistily partnerovu nevěru, asi nejintenzivněji prožívala šok bezprostředně po odhalení. „Netušila jsem, že existuje něco, co mě totálně srazí na kolena. Se vším si dokážu poradit, ale když jsem zjistila, že mě manžel půl roku podvádí se svou kolegyní, měla jsem pocit, že skončí svět a že už nikdy nic nebude jako dřív,“ svěřila se mi před pár lety kamarádka Hanka. Její muž se nakonec srovnal, vrátil se k rodině a teď žijí v harmonickém soužití. Hanka to dnes komentuje takto: „Čas vyléčí všechny rány. Teď jsem ráda, že jsme spolu zůstali, i když nezastírám, že tou hlavní motivací pro mě bylo, aby to neodnesly děti.“
Jak se nejlépe vypořádat s akutním šokem z nevěry? „Rozhodně se nesmíme vyhýbat svým emocím. Musíme si to všechno prožít, sdílet s někým blízkým, oslovit terapeuta či psychologa. Než začnete situaci řešit, zaměřte se na klid v sobě, najděte čas si o tom, co se stalo, popřemýšlet. Zvažte své možnosti. Co chcete, aby se s tím stalo? Mějte vůči sobě pochopení a laskavost,“ radí psychoterapeutka Šetinová. Říká, že pro ženy bývá nejvíce skličující ranou zklamání důvěry, a ženy také více prožívají to, že se partner s někým sblíží i na emocionální úrovni: „To je něco, co bolí možná ještě více než představa fyzického aktu.“ S tím souvisí to, že nejsnáze odpouštíme jednorázový úlet než dlouhodobý paralelní vztah, kvůli kterému vznikla dlouhá historie zatajování a lží.
Je to silnější než já
„Pro jednu pitomou holku, pro pár nocí touhy, podved jsem všechno, o čem doma si sníš.“ Verše z písně Podvod bratří Nedvědů dobře ilustrují to, že důvody nevěry mohou být často velmi prchavé. Často se také, zejména v případě mužů, mluví o chronicky či notoricky nevěrných lidech. Existují skutečně typy lidí inklinující k nevěře? „Jsou lidé, kteří mají vyšší sexuální drive. Kontakt s druhým pohlavím je pro ně velmi zajímavý, dodává jim energii a jiskru,“ vysvětluje Markéta Šetinová. Může však jít i o otázku příležitosti. „Někteří lidé mají zkrátka k nevěře více příležitostí. Jsou to většinou ti, kteří bývají v častém kontaktu s jinými lidmi. Dříve se například říkalo, že nevěrní jsou spíše muži, protože jsou k tomu biologicky předurčení, ale je to dáno spíš tím, že v minulosti byly ženy více doma s dětmi, vídaly se spíše se sousedkami a neměly tolik příležitostí někoho potkat,“ upozorňuje psychoterapeutka. Nejen sex je však důvodem pro nevěru.
„Například belgická psychoterapeutka Esther Perel říká, že v nevěře často najdeme svou novou identitu, žijeme život, jaký nemůžeme žít v současnosti. Například když jsem máma v domácnosti a poznám muže, se kterým začnu zažívat nové věci, který mě nevnímá jako matku, jsem pro něj zajímavá, začínám objevovat novou část svého já, tu dobrodružnou část. A právě ta mě motivuje v novém vztahu být.“ Zatímco dříve se nevěra v psychoterapii interpretovala tak, že vzniká ve vztazích, kde je něco špatně, a proto z nich lidé utíkají, dnešní výklad se spíš přiklání k tomu, že nevěra nemusí zákonitě vypovídat nic o vztahu, ale o nás samotných.