Waldorfská škola
Nalezneme je v Německu, Švýcarsku, Holandsku, ale také v České republice! Řeč je o Waldorfských školách, jejichž duchovním otcem je Rudolf Steiner. První Waldorfská škola vznikla už v roce 1919 ve Stuttgartu, a poměrně záhy se stala vyhledávaným vzdělávacím ústavem, který vynikal specifickým přístupem ke školním osnovám i samotným žákům. Pro Waldorfské školy je typické, že své žáky rozvíjejí nejen po stránce znalostní, ale také tvůrčí a sociální.
Na těchto školách rozhodně nenaleznete učebnice, žákovské knížky nebo pevně stanovený rozvrh pro celé pololetí. Vyučování totiž probíhá v tzv. epochách, tedy v souvislých blocích, které trvají zhruba tři až čtyři týdny. Díky tomu se žáci naplno soustředí na daný hlavní předmět (např. matematiku, český jazyk, přírodopis). Zároveň Waldorfské školy kladou důraz na výuku uměleckých a řemeslných předmětů, například pletení a háčkování. V současné době je po celém světě 1182 Waldorfských škol, přičemž 20 z nich najdeme v naší republice (údaje k roku 2019).
Summer Hill School
Summerhill School je nejstarší demokratickou školou na světě, kterou v roce 1921 založil A. S. Neill. Tento sympatický pedagog se nechtěl smířit s přísným školstvím ve Velké Británii, které dětem nahánělo strach a připravovalo je o motivaci. Na základě svých poznatků z praxe se rozhodl, že vytvoří internátní školu, kde se děti samy rozhodnou, co daný den chtějí dělat. Dají přednost výuce? Nebo si raději půjdou zaplavat? Obojí je správné! A. S. Neill totiž zastával názor, že je proti přírodě, aby děti seděly nejméně 6 hodin ve třídě, namísto toho, aby si hrály a byly v pohybu.
Jeden z hlavních rozdílů můžeme vidět v tom, jak je přistupováno ke školním osnovám. Na Summerhill School prakticky totiž žádné osnovy nemají. Učitel může svůj vyučovací plán změnit dle požadavků dětí, a zaměřit se dopodrobna na oblast, která žáky zajímá. Zároveň mohou studenti vyučování kdykoliv bez problému opustit. Svoboda rozhodování je jedním z hlavních pilířů filozofie Summerhill School.