Umíte se odpojit od práce?
Práce je důležitá, ale vaše zdraví je mnohem důležitější! Možná si říkáte, že pro jednou nevadí, když rýmu a zvýšenou teplotu „přehlédnete“, avšak zkuste si sáhnout do svědomí a uvědomte si, kdy naposledy jste si skutečně vzali nemocenskou nebo sick day? Hádáme, že jenom tehdy, kdy šlo opravdu do tuhého. Psychoterapeutka Heather Kent ale upozorňuje, že vyhýbání se nemocenské zesiluje příznaky syndromu vyhoření. „Je životně důležité, abyste si dopřáli čas na zotavení se z nemoci. Díky tomu dáte nejen nervovému systému šanci, aby se dostal z hypervzrušeného stavu, tedy boje o přežití, který přichází právě s fyzickou nemocí,“ upozorňuje psychoterapeutka.
Navíc platí, že odpojit od práce bychom se měli nejen při nemoci, ale také ve chvíli, kdy čerpáme dovolenou. Také patříte k lidem, kteří během dovolené po očku sledují pracovní e-maily, a pokud nastane problém, vrhnou se do práce i tisíc kilometrů od domova? Stejně tak existují lidé, kteří během dovolené pracují „alespoň“ dvě hodiny denně. Ať tak či onak, neustálé připojení k práci může způsobit psychické, gastrointestinální a kardiovaskulární problémy.
Zdravé pracovní nasazení vs. cesta k vyhoření
Na jednu stranu chceme zaměstnavateli ukázat, že se na nás za každých okolností může spolehnout, na stranu druhou trpí naše tělo, které volá po odpočinku. Najít cestu z tohoto zakletého kruhu je sice náročné, ale rozhodně to není nemožné. V první řadě si člověk musí uvědomit, že nadřízený potřebuje tým zdravých a motivovaných lidí. A tak je i v jeho zájmu, abyste si vzali nemocenskou, případně si dopřáli dva nebo tři týdny dovolené. V opačném případě dříve nebo později bude nadřízený řešit mnohem vážnější problém, tedy vaše vyhoření. Pokud si nejste jistí, jak se nadřízený k čerpání dovolené a nepracování na dovolené staví, zkuste se ho na rovinu zeptat. Hádáme, že jeho odpověď vás příjemně překvapí.