Milionáři od herních konzolí
Tráví vaše dítě příliš času hraním počítačových her a pařením na telefonu? Než začnete nadávat, aby dělalo něco smysluplnějšího, zadržte. Co když máte doma šampiona a ani o tom nevíte?
Ještě máte pocit, že je vysedávání u počítače promarněným časem? Lukáš Pleskot, předseda České asociace esportu vysvětluje: „Na úvod je třeba vysvětlit, že nejde o novinku posledních dní. Obecně lze říci, že esporty jsou téměř stejně staré jako počítačové hry samotné, vždyť první turnaj v počítačové hře se odehrál už v roce 1972 ve hře Spacewar a vítěz si odnesl roční předplatné magazínu Rolling Stone! Což je dnes trochu úsměvné, ale je to tak. Největší rozkvět této disciplíny začal před několika lety s nástupem tzv. streamovacích platforem. Tedy webových stránek, kde si můžete snadno najít přímé přenosy i videa z různých turnajů nebo sledovat své oblíbené herní celebrity, které hrají nějakou hru. Ty dokázaly spojit hráče z celého světa a nastartovat obrovský růst popularity.“ Takže je to vlastně jednoduché. Nejprve děti hrají hry online, pak se stávají členy klubu a navzájem soupeří s kluby jinými. A není podmínkou, že se hraje jen z přítmí dětského pokoje. Naopak. Hráči se dnes scházejí v tělocvičnách – sledujete paralelu se skutečnými sporty – a soupeří spolu. Jediným rozdílem je to, že na dresech nemají napsaná vlastní jména, mohou se ukrýt pod přezdívku, ale ani to již dnes není pravidlem. Zajímavostí je, že jednotliví soupeři se navzájem pod jednotlivými identitami poznají, oslovují se zpravidla přezdívkami tak, že náhodný sledující nemá šanci reálné jméno odhalit.
ČTĚTE TAKÉ: Ovládněte čas a staňte se manažerkou rodiny
A kdy je správný věk na seznámení se s touto disciplínou? Odborník vysvětluje: „První kontakty s hrami bývají zpravidla už v předškolním věku, většinou se hrami určenými právě pro nejmenší. Samozřejmě s tím, jak hráč dospívá, tak hledá trošku jiné žánry. Podobně je to i s esporty. Některé hry, jako je například Fortnite, oslovují mladé publikum, jiné, jako Counter-Strike, jsou tu desítky let a hru sledují diváci, kteří ji kdysi hrávali a dnes mají své rodiny a normálně chodí do práce. Profesionální hráčům bývá zpravidla kolem dvaceti let, ale není to pravidlem. Například na posledním mistrovství České republiky v počítačových a mobilních hrách se z jednoho titulu radoval devítiletý kluk, stále častěji se ale setkáváme i s hráči nad třicet let.“ Trocha statistiky: v roce 2019 se konaly zatím dva největší turnaje z hlediska rozdaných peněz. V devátém ročníku The International (hra Dota 2) byla dotace pro vítěze přes 73 milionů korun, což znamená, že vítěz tohoto turnaje si na své konto připsal víc než tenista Novak Djokovic za vítězství ve Wimbledonu. Druhou lahůdkou milovníků esportu byl turnaj Fortnite World Cup, kde bral vítěz téměř sedmdesát milionů korun.
Mezi realitou a počítačem
Chcete, aby se vaše dítě tomuto sportovnímu odvětví věnovalo? Pleskot má pro vás doporučení: „Záleží, jaké úrovně v tom chtějí dosáhnout. Podobně jako v každém odvětví je pro ty nejlepší důležitá podpora a pochopení rodiny. Esport není jen soutěž, ale také způsob trávení volného času, je to trend, který se děje. Nemyslím si, že je z pozice rodičů správné proti tomu bojovat, ale spíš se s tím naučit pracovat. Snažit se najít rovnováhu mezi tím, kolik času dítě u počítače tráví, a jak čas využívá i jinak.“ Faktem je, že účastníci podobných turnajů za sebou mají celý tým pečující o jejich blaho. Třeba maséra, výživového poradce a další, kteří přesně hlídají, aby byl hráč naprosto v pořádku. Odborník dodává: „Obecně platí, že si hráči během profesionálních turnajů po každé hře dávají krátkou přestávku. Dnes už vidíme, že součástí tréninků těch nejlepších bývají i pohybové aktivity. Ono známé přísloví ve zdravém těle zdravý duch platí i pro esporty. Zajímavostí je i fakt, že se mnoho z dnešních nejúspěšnějších hráčů dříve věnovalo některému sportu závodně. Buď skončili, protože je esport zajímal více, nebo jim nedovolilo pokračovat zranění.“
ČTĚTE TAKÉ: RADKIN HONZÁK: Jak přijmout odmítnutí bez urážky
Co se vlastně děje s lidským organismem během hry? Esportovci jsou sledováni velmi podrobně a bylo zjištěno, že hráči dělají průměrně kolem 400 akcí za minutu (klik myší, stisknutí tlačítka apod.). Srdce jim při tom tepe i 140 až 180× za minutu, jde o hodnoty srovnatelné s jezdcem rally. V profesionálním turnaji bývají proto mezi hrami pauzy, kdy hráči odcházejí od počítačů (zhruba po 45 minutách až hodině, přestávka bývá kolem 20 minut). Pauzu vyplňují komentátoři či analytici. Kromě toho mají vrcholoví hráči k dispozici kondičního trenéra a ten se snaží o kompenzační cvičení tak, aby dlouhé sezení nemělo špatný vliv na držení těla. Pravda ale je, že ohánět se argumentem, jak je dlouhé sezení u počítače pro esporťáky škodlivé, bývá chybnou interpretací. Sedavé zaměstnání má dnes více než polovina Čechů a jen málokdo z nich se tak pečlivě věnuje fyzioterapii a kompenzačnímu cvičení, jako právě vrcholoví sportovci tohoto segmentu.
Od konzole na Harvard
Legislativa myslí dokonce i na to, že v esportech můžou vyniknout malé děti. Takže výhry přebírá, na základě podepsaných herních protokolů, zákonný zástupce, na jehož účet je také vyhraná částka poukazována. Esporty nejsou zařazeny pod hazardní hry, legislativně právě proto, že při nich nerozhoduje náhoda, ale umění hráče. A vliv má i štěstí – přibližně stejně, jako když o něm hovoří po vítězném souboji rychlobruslařka Martina Sáblíková. Jistě je zapotřebí, mnohem výhodnější je ale spolehnout se na hodiny poctivé dřiny. Podle výše uvedeného je tedy jasné, že pro hráče neexistuje věkové omezení, na druhou stranu je třeba nasbírat dost herních zkušeností, takže úspěch v esportech přichází zpravidla až na prahu dospělosti. Zajímavé je také to, že hráči nejsou děleni do věkových kategorií, takže váš šampion ze základní školy se klidně může utkat s vysokoškolákem. A vyhrát nad ním, když bude mít správný servis. Určitě je tedy nesmysl toto sportovní odvětví zatracovat. Jak dodává odborník: „Esporty rostou obrovským tempem a jsou dnes již populárnější než například hokejová NHL. Myslím si, že se v celkové sledovanosti budou stále více přibližovat tradičním sportům. S tím se bude dle mého odhadu pojit i stále větší oddanost a fandění týmům. Namísto Sparty nebo Slávie budou fanoušci nosit šály či dresy některého z esportových klubů.“
Podtrženo sečteno: Můžete se vůči esportům vymezovat, můžete s nimi nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžete dělat. Vaše děti je milují a co vy víte, třeba právě teď odháníte od počítače nového Jágra svého oboru. Nemohl by toho psa protentokrát vyvenčit někdo jiný? Tréninku je zapotřebí. A víte, že když bude mít vaše dítě dobré výsledky v esportu, může se díky nim dostat na prestižní světovou univerzitu, kde jsou právě tyto dovednosti velmi žádány? Tak vidíte, teď už to víte.
Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.