Můžeme s abnormální menstruací bojovat?
Je důležité poznamenat, že se případné abnormální menstruaci nelze vyhnout. „Vzhledem k tomu, že neznáme příčinu a důvod takto silného krvácení, tak nelze ani nijak preventivně zasáhnout. Je potřeba vyčkat, zda k některé z poruch menstruačního cyklu v souvislosti s covid onemocněním dojde, či nikoli, a tu teprve následně řešit. Dle, snad jediné, proběhlé americké studie, na velmi malém souboru žen, uvedlo cca 20 % z nich, právě změny menstruačního cyklu v této souvislosti,“ tvrdí gynekoložka Pavková.
Pokud jste prodělala covid a v současné chvíli vás trápí silné krvácení, navštivte svého gynekologa. Právě ten vás důkladně vyšetří, provede vaginální ultrazvuk a na základě toho zvolí následnou léčbu vedoucí k zástavě krvácení. „Léčba může být hormonální, obvykle nasazujeme jednorázově tablety k zástavě krvácení, hemostatická (snižující krevní ztrátu), nebo v závažných případech i chirurgická - tzn. provedení separované abraze, jinými slovy vyčištění dutiny děložní. Toto obvykle vede k rychlé úpravě cyklu, a poté návratu k zažitému normálu,“ vysvětluje Pavková.
(Ne)růžové vyhlídky
Vzhledem k tomu, že doposud na toto téma neexistují relevantní klinické studie, musíme trpělivě čekat a věřit, že se nám po prodělaném covidu vyhne abnormální menstrauce obloukem. Optimistická prozatím není ani gynekoložka Šárka Pavková. „O onemocnění covid s nadsázkou dosud opravdu nevíme téměř nic. Chová se totiž zcela nevyzpytatelně, individuálně a jeho vývoj nelze predikovat u mnohých ani na několik hodin dopředu. Mám obavu, že bude trvat ještě dlouhou dobu, než dojde k prozkoumání a popsání všech klinických souvislostí s tímto onemocněním spojených a na základě toho vyvození a nastavení možné kauzální léčby,“ uzavírá Pavková.