Životní styl
Mateří kašička: Poklad z úlu, který posiluje imunitu
Vítězkami soutěže „pracantky roku“ se každoročně stávají včely! Není divu, vždyť pilně opylovávají květiny, udržují ekosystém v rovnováze, a ještě nám v úlu připravují sladkou a blahodárnou pochoutku jménem med. I když by se mohlo zdát, že včely toho pro nás dělají mnoho, malé pracantky mají ještě jedno eso v rukávu – mateří kašičku.
Máte v rodině včelaře? Pak pravděpodobně víte, že mateří kašička je produkována hltanovými žlázy mladých včel. Tato bílá tekutina patří k tomu nejlepšímu, co v úlu vzniká, a tak s ní včely nakládají s rozmyslem. Zatímco larvy dělnic si na mateří kašičce plné bílkovin pochutnají pouze první tři dny života, larvě matky se dostává jiného privilegia. Mateří kašička je doslova její nejoblíbenější potravou, kterou si dopřává den co den. Výsledek? Díky výživným složkám a blahodárným účinkům mateří kašičky se včelí královna dožívá úctyhodných pěti let. Nutno podotknout, že dělnice mají mnohem kratší život, jehož délka se pochybuje v řádu týdnů či měsíců. Toto malé biologické okénko naznačuje, že mateří kašička je doslova poklad úlu, který může pozitivně ovlivnit zdraví, a především náš imunitní systém.
Kam nechodí lékař, chodí mateří kašička
Na perleťově bílou tekutinu už po staletí nedá dopustit východní medicína. Naštěstí to vypadá, že se mateří kašičce blýská na lepší časy, a pomalu ale jistě se s ní můžeme setkat i v našich lékárnách a obchodech se zdravou výživou. Není divu, vždyť je skvělým zdrojem minerálních látek, jako je zinek, křemík, železo, vápník nebo draslík. Zároveň mateří kašička obsahuje celý komplex vitamínu B a dále vitamíny C, A, D a E a aminokyseliny. Všechny tyto živiny dokážou nastartovat náš imunitní systém a pomáhají tělu bojovat s nepříjemnými infekcemi. Na mateří kašičku nedají dopustit také lidé, kteří čelí fyzické únavě, bojují se stresem nebo špatně spí. I v tomto ohledu dokáže mateří kašička, respektive hořčík a vitamíny B, hotové zázraky.
Dobrého pomálu
V současné době nalezneme mateří kašičku ve formě tobolek, extraktů, ampulí nebo dokonce v kosmetických produktech. Podle odborníku je však nejvhodnější, když mateří kašičku budete konzumovat v přírodní - nezpracované formě, a to tak, že ji necháte rozplynout pod jazykem. V ideálním případě si 0,5 g čerstvé mateří kašičky dopřejte hned ráno na prázdný žaludek, jedině tak docílíte toho, že blahodárné vlastnosti mateří kašičky „nepohltí“ žaludeční šťávy. Mateří kašička rozhodně není celoroční doplněk stravy. Naopak se jedná o produkt, který byste měli užívat dva až čtyři týdny zhruba třikrát ročně nebo při náhlé změně počasí. Dobrou zprávou je, že mateří kašičku můžou konzumovat děti, dospělí i senioři, tedy všichni lidé, kteří netrpí alergií na med, pyl nebo včelí bodnutí.
ČTĚTE TAKÉ: Včelí terapie jako pomocník proti stresu a úzkosti