1. Vzájemnost
Všechny mezilidské vztahy jsou o určité harmonii. O chvílích, kdy jeden dává a druhý přijímá, a následně se role přirozeně otočí. Pokud ale máte ve svém životě kamarádku, která pouze využívá vaší energie, času nebo dobré vůle, pak je tento přátelský vztah odkázán k záhubě.
„Nejlepší přátelství jsou založena na rovnocenném vztahu. Například, pokud byste svou kamarádku ohodnotila číslicí deset, zatímco ona vás číslicí pět, pak můžeme mluvit o nesouladu vašeho očekávání ohledně přátelství,“ vysvětluje psycholožka.
2. Podpora
Když se řekne podpora, většina z nás si představí krizovou situaci, během které voláme kamarádce a žádáme ji o radu či „pouhé“ vyslechnutí. Pravdou ale zůstává, že přátelskou podporu bychom měly cítit i ve chvílích, kdy jsme na pomyslném vrcholu. I v takový moment je důležité vědět, že vedle sebe máme parťáka, který nám drží palce, raduje se z našeho úspěchu a chápe, že občas nejsme na příjmu. V jedné knize jsem četla: „Kamarád není jen ten, kdo je s vámi, když je vám nejhůř. Kamarád je ten, který s vámi zůstane, když je vám nejlépe.“ Svatá pravda.
3. Náklonnost
Na první pohled se zdá, že vzájemná náklonnost je nedílnou součástí každého přátelského vztahu. Bohužel, existují kamarádky, které vám ani v nejmenším nenaznačí, že vás mají rády. „Nemusíte šílet přátelskou láskou, pouze postačí, když dáte kamarádce najevo, že vám na ní záleží,“ míní psycholožka.
Stejně tak je důležité, abyste dokázala včas rozpoznat toxické kamarádky. „Zdravé přátelství je takové, které vás častěji naplňuje pozitivní energií, než vyčerpává k smrti,“ dodává psycholožka pro Well and Good. Často lidé v toxickém přátelství setrvávají jenom proto, že se s danou osobou přátelí delší čas a nedokážou se naprosto odstřihnout. Pokud nevíte, zda se vaše kamarádka nepodobá spíše emocionálnímu upírovi, pak se sama sebe zeptejte, zda s ní trávíte čas ráda. Odpověď vám mnohé napoví.