Maska pozitivity a její negativní stránka
Zřejmě nikoho nepřekvapí, že předstírat emoce a tvářit se za všech okolností šťastně, není pro naše duševní zdraví to pravé ořechové. „Existují studie, které jasně ukazují, že lidé pracující na pozicích, kde několik hodin denně nosí falešný úsměv na rtech, ve skutečnosti trpí. Vše je dáno tím, že emoce, které dávají na odiv, nekorespondují s tím, jak se skutečně cítí,“ vysvětluje psycholožka Richter. Zároveň platí, že potlačování negativních emocí může vést ke zvýšení stresu i depresi.
Podle psychoterapeutky Goodman nás maska pozitivity může oddělit i od našich základních potřeb. Pokud totiž své negativní emoce ignorujeme, nikdy nepochopíme, odkud se vzaly a proč nás sužují. V neposlední řadě platí, že maska pozitivity neškodí jenom nám samotným, ale také našim blízkým. Obzvláště to platí v momentě, kdy blízcí řeší závažný problém, a namísto realistické odpovědi dostanou přemíru pozitivních vět.
Sejměte masku
Pokud je vám maska pozitivity povědomá, nezbývá nic jiného, než ji sejmout ze své tváře. I když se to snadno řekne, konání je mnohem těžší. Pomůže vám především to, že si každou negativní emoci uvědomíte a procítíte ji. Stejně tak neodsuzujte okolí za to, že nechává proudit své emoce a není za každou cenu usměvavé a optimistické. Bylo by krásné, kdybychom všichni žili ve světě, kterému dominují pouze pozitivní emoce. Pravda je ale taková, že každý z nás má občas den pod psa. A pokud takový den nastane, dovolte sami sobě smutek, trudomyslnost nebo slzy.
Zdroj: stylist.co.uk