Krize dříve nebo později navštíví každé dlouhodobé partnerství. Někdy je to menší a jindy větší tsunami, která ovšem vždy přináší ztráty. V tom lepším případě se jedná o bolestnou ztrátu iluzí. Ta má potenciál vztah oživit a znovu nastartovat. Tou horší variantou je, že přicházíte o sebe samé nebo ztrácíte životního parťáka.
Jedno je však jisté. Partnerská krize je vyústění dlouho nevyřčených či nevyřešených problémů a nyní je na čase se zorientovat, co se vlastně stalo a jaký zaujmout postoj.
Jak to vnímají děti
Děti velmi dobře vnímají, co se v domácnosti děje, i když se nehádáte přímo před nimi. Pokud doma zažívají mnoho napětí a hádek, ztrácí půdu pod nohama a hledají záchytné body. Menší děti si neumí vysvětlit, co se doma děje a za nepohodu obviňují sebe. Chtějí uchopit situaci do svých rukou, a tak se snaží dostat tátu a mámu zase k sobě. Jsou buď úslužné, nebo si naopak získávají pozornost zlobením. Nezřídka velký tlak somatizují přes své tělo a mají bolesti bříska, často bývají nemocné. Během takových situací se většinou domácí situace zklidňuje a rodiče dávají pozornost dítěti. To je přesně to, po čem touží.
Manželství kvůli dětem – kdy ano
Každá krize je tady proto, abychom se o sobě něco naučili. Vyzývá nás, abychom převzali plnou zodpovědnost za svoji polovinu vztahu. Manželství je vždy společným výtvorem dvou lidí a nikdy není strůjcem krize jen jeden z manželů, byť to tak na první pohled může vypadat. A co znamená převzít plnou zodpovědnost? Že k sobě budete maximálně pravdiví a obrátíte pozornost do sebe. Zůstat a hledat cesty je smyslem vaší krize.
Ptejte se, co vám tato situace říká o vás? Jak reagujete? Jaké emoce ve vás partner vyvolává?
Váš manžel vám totiž vždy bude na nejhlubší úrovni odrážet to, jak sami k sobě přistupujete.
Pokud vás partner nerespektuje, jak respektujete vy sama sebe a svá přání? A respektovala jste vy opravdově jeho názory a postoje, nebo jste je chtěla předělat?
Pokud si vaše žena našla milence, jak dalece jste se o ni zajímal a vnímal ji? Jak jste pečoval o svoji přitažlivost ve vztahu?
Dávali jste svému vztahu dostatek pozornosti? Pečovali jste o svůj vztah i o sebe rovnocenně?
Odpovědi na otázky budou zřejmě bolestivé, ovšem pomohou vám uznat svoje i partnerovo chování, což je vždy léčivé. Podaří-li se vám změnit zažité vzorce chování a nastavit si nová pravidla, zase si k sobě můžete najít cestu. To je naprosto ideální řešení partnerské krize.
Pomůže vám odstup
Pokud je ve vašem vztahu hodně napětí, dejte si na čas odstup. Odjeďte na pár dní mimo domov, uspořádejte si myšlenky. Také se nebojte požádat o pomoc a obraťte se na odborníka. Možná byste se divili, ale někdy stačí, když na sobě pracuje jen jeden z partnerů. Rozpohybuje totiž stojaté vody u obou.