Zatímco vaše babička možná šla do důchodu v 55 letech a měla z něj dostatek peněz i energie na to, aby si ho užila, vás možná čeká to, že půjdete nejdříve v 65 letech a dostanete méně než ona. To není jisté, ale spousty lidí, zejména z mladší generace, se toho děsí. Zároveň ale málokdo ví, jak si důchod spočítat. A to jak odchod do něj, tak i předpokládanou mzdu, kterou by mohl dostávat.
Není to totiž tak jednoduché. Jednou z podmínek odchodu do důchodu je dosažení předem stanoveného věku. Ten se ovšem liší dle ročníku narození. Zatímco u dříve narozených ročníků se jedná o 60 let (u mužů), u později narozených ročníků je to věk 65 let. U žen navíc hraje roli počet vychovaných dětí, týká se to ovšem pouze těch narozených do roku 1971. Zároveň musí mít člověk splněno důchodové pojištění, tedy odpracovaný dostatečný počet let (25-35 let v závislosti na roku narození dotyčného), aby mohl jít do důchodu.
Důchodovou mzdu následně ovlivňuje to, kolik peněz si dotyčný vydělával a zároveň se k tomu přičítá výchovné, které získá ten z rodičů, který o dítě pečoval více (tedy byl například na rodičovské dovolené).
Vliv tu má také to, jaká je vaše profese. Zákon umožňuje dřívější odchod do důchodu náročným profesím, jako jsou horníci z hlubinných dolů, lékaři výjezdových skupin, řidiči vozidel záchranné služby, operátoři zdravotnického operačního střediska, záchranáři horské služby nebo podnikoví hasiči.
Aplikace na důchody
Na internetu existuje mnoho tabulek, které s tím dokáží člověku pomoci a několik různých kalkulaček. V roce 2021 ale vyvinula Česká správa sociálního zabezpečení aplikaci, kterou dle informací serveru Seznam Zprávy od té doby využilo již více jak milion lidí. Jejím cílem je poskytnout odpovědi na základní otázky týkající se důchodu, které zajímají snad každého: zda budete mít nárok na starobní důchod, odkdy a jak vysoký by mohl být.
Její výhodou je jednotnost a to, že o vás veškeré údaje již má. K zodpovězení výše zmíněných otázek využívá aplikace údajů o dobách pojištění a vyměřovacích základech uložených v evidenci České správy sociálního zabezpečení. Do Informativní důchodové aplikace (IDA) se totiž přihlásíte přes Identitu občana (tedy například eObčanku, bankovní identitu či jiné možnosti) nebo datovou schránku, takže si nemusíte vytvářet žádný speciální účet a vše zadávat ručně. Následně v ní vyplníte pouze určité základní osobní údaje, jako je počet vychovaných dětí. A poté se vám už zobrazí výsledky.
Mezi nimi najdete jak vysoký budete mít důchod, pokud by vše ve vašem životě zůstalo tak, jak je tomu dnes (tedy budete mít stejnou práci, stejný počet dětí a podobně) a pokud by podmínky pro stanovení důchodu zůstaly stejné. Dále kdy půjdete do důchodu, tedy v kolika letech. Mimo to i zda máte zaevidované všechny doby důchodového pojištění, tedy kolik roků a dnů se vám už do pojištění započítalo a zda vám vše sedí. A nakonec kolik let důchodového pojištění vám ještě chybí.
Aplikace vám tedy ukáže, jak byste na tom v budoucnu mohli být a jak moc byste měli šetřit. Její výhodou je, že je online a nemusíte si tak nic kvůli výpočtům stahovat.