Selský rozum v akci
Ruku na srdce, každý člověk touží po vyšší mzdě. Dokonce i lidé, kteří vydělávají nadprůměrné částky nejsou spokojení, a tak pokukují po pracovních nabídkách s vyšším ohodnocením. Málokdo si ale v honbě za penězi uvědomí, zda si zvýšení platu doopravdy zaslouží. Kdy naposledy jste dostali přidáno? Jaké jsou vaše profesní úspěchy a naopak prohry? Trávíte prací více času než vaši kolegové? Zodpovězení těchto otázek vám jistě napoví, zda jste ideálním adeptem na zvýšení mzdy. Bohužel, tímto krokem to nekončí. Zohlednit byste měli také finanční klima, které panuje ve vaší práci. Pokud je vám známo, že se firma potýká s finančními problémy, utrpěla covidem nebo se jí prostě a jednoduše nedaří, pak nemá smysl žádat o vyšší plat. S největší pravděpodobností byste se stejně dočkali odmítnutí. Naopak ve společnostech, kterým se v současné době daří, nezbývá nic jiného, než sebrat odvahu a s čistým svědomím si o zvýšení platu zažádat.
Na přípravě záleží
Mysleli jste si, že po pondělní poradě odchytnete šéfa a stručně ho požádáte o navýšení mzdy? Na takový scénář rychle zapomeňte a připravte se na to, že bez dlouhé přípravy vám zajímavá částka na účtu nikdy nepřistane. V první řadě se zaměřte na pracovní úkoly, které se vám v poslední době doopravdy vydařily. Pokud to charakter vaší práce umožňuje, vytiskněte si tabulky a grafy, které podtrhnou vaše pracovní úspěchy. Podle webu Career Contessa se také vyplatí, když si před schůzkou ujasníte, co jste firmě v posledním roce přinesli a co jí naopak můžete nabídnout v roce následujícím.
A v neposlední řadě pracujte s přesnou částkou, kterou chcete na svém bankovním výpisu vidět. V tomto ohledu vám nikdo nepomůže, záleží pouze na vašem sebevědomí a samozřejmě kvalitách. Určitě byste ale neměli zbytečně přestřelit. Jistě tušíte, jak jsou na tom se mzdami ostatní zaměstnanci, a tak se nevyplácí, když si zažádáte o astronomickou částku, která ve vaší firmě nemá obdoby.