Tomáš a Lucie. Hezky se na ně dívá. Uvolněně sedí na barových stoličkách v kuchyni co-worku, před sebou hrnky s vychladlým čajem, které naznačují, že pojetí o čase ztratili už dávno. Určitě pár, řeknete si. Jsou samý fórek, úsměv, dvojsmyslný pohled. Evidentně jim to klape, myslí si všichni okolo.
Pravdou je, že spolu nic nemají. Znají se jedenáct let a jsou jen kamarádi. Jedna z výjimek, které potvrzují pravidlo, že přátelství mezi muži a ženami není možné? Nebo je tohle rčení už dávno pasé a muži a ženy opravdu mohou být jen přáteli?
Obchod s očekáváním
Je to otázka za milion a odpověď na ni nehledáme jenom my a Julia Roberts ve svých devadesátkových filmech, ale také věda. A asi vás moc nepřekvapí, že kdyby se výzkumníci z univerzity v americkém Wisconsinu zeptali na názor paní Roberts, respektive scénáristů jejích filmů, ušetřili by si spousty práce. Jejich dvacet osm stránek dlouhý výzkum došel k závěru, že přátelství mezi mužem a ženou je jen zástěrka, důmyslný plán. Taneček, který zakrývá sexuální touhy alespoň jednoho z „kamarádů“.
Jak říká jedna moje krásná sousedka: „Přátelství je obchod s očekáváním.“ A psychoterapeutka Markéta Šetinová připouští: „Nevěra je o počtu příležitostí. Může se stát, že podvědomě přijmeme přátelství, protože nám nic jiného nezbude. Doufáme ale, že je tento stav jen přechodný.“
„Že spolu spíme, si tady myslí asi úplně každý,“ směje se Tom. Na přátelství mezi ženou a mužem ale nevidí nic komplikovaného. „Hodně lidí, když začne randit, začne kašlat na kamarády. Zamknou se do své bubliny se svým klukem, manželkou, dětmi. Jenže být jenom s nimi prostě není zdravé,“ myslí si Tomáš. „Jednou minimálně ty děti odejdou a tu díru, co po nich zbyde, pak člověk špatně vyplňuje.“