Moderní psychologie definuje soucit jako projev empatie, tedy schopnost vcítit se do druhého člověka, doplněný o důležitý aspekt nutkání udělat něco pro to, abychom druhému ulevili. Pokud vidíte malé dítě, co se právě vybouralo na kole, teče mu krev z kolene a pláče, empatie vám pomůže pochopit, proč pláče. Že se teď asi chudák cítí hrozně, dost možná je v šoku, třeba ho i něco bolí a tak dále. Při pociťování soucitu budete mít navíc ještě silné nutkání běžet za ním, zeptat se ho, jestli je v pořádku.
Pocítit soucit vůči ostatním, zejména malým dětem, nám jde obvykle snadno. Proč? Pokud ostatní předvedou svou zranitelnost, což děti ukazují, my se cítíme dostatečně bezpečně (a „nezranitelní“). Právě tento pocit bezpečí je z pohledu fungování mozku klíčový pro to, aby se mohl ke slovu dostat i čelní mozkový lalok, kde máme lokalizovánu schopnost empatie. Pokud nám někdo projeví svou zranitelnost, třeba tím, že ukáže svou nedokonalost či bezradnost, dokážeme si ho, a to doslova, připustit mnohem blíž k tělu. Pokud se však bude tvářit jako superman a nasadí poker face, nic z toho se nestane. Bude pro nás, spíš nevědomě, nebezpečný a neumožní pocítit empatii ani soucit. On nebo ona si ve stejnou dobu bude dost pravděpodobně pro sebe říkat: „A zase mi nikdo s ničím nepomůže, a na všechno musím být sám/sama“. Ostatně podobné scénky se často přehrávají nejen s cizími lidmi, že.
Proč s ostatními soucítíme snáz?
Obecně však platí, že dokážeme snáze soucítit s těmi, které osobně známe, zejména s blízkými přáteli. O nich už obvykle víme, že nejsou dokonalí, ale my je přesto, nebo někdy i právě proto, máme rádi. No jo, ale co my? Dokážeme si přiznat sami před sebou svoji zranitelnost nebo nedokonalost? Není nedokonalost spíš chybou, za kterou se sami káráme? Pro někoho třeba ne. A co když se nám úplně nepovede třeba make-up, účes nebo sladit outfit tak, jak bychom si přáli, protože jsme prostě neměli čas? Ani tehdy sami sebe nekáráme? Nikdy? Jak možná začínáte tušit, pociťovat soucit vůči sobě není snadné. Zejména pokud vaši rodiče nebyli zrovna dokonalí, tedy nereagovali dostatečně soucitně na vaše bolístky, přičemž míru dostatečnosti stanovila vaše dětská představa, kterou neměli rodiče šanci uhádnout, ani pokud se jmenovali Josef a Marie.