Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Je důležité, abychom na všechno měli názor?

Co si myslíte o vakcíně na covid-19? Jaký je váš názor na kauzu Vrbětice? A jste tým Meghan nebo Kate? Vypadá to, že v současném světě se odpověď „nevím“ nenosí.

Kolik zpráv si denně přečtete? A kolik informací si k danému tématu následně vyhledáte? Ruku na srdce, je zhola nemožné, abychom každou zprávu, kterou nám média naservírují, pečlivě pročetli, a následně si k ní vyhledali další potřebné informace. Statistiky dokonce ukazují, že průměrný návštěvník webů stráví čtením článků necelou minutu. Tento čas sotva stačí k přečtení titulku a základního perexu. Přesto člověk nabude dojmu, že je s tématem obeznámen, a pokud to od něj společnost bude vyžadovat, dokáže svůj názor hrdě přednést. Nemít vlastní názor se totiž v současné době rovná společenské sebevraždě.

Mohlo by se vám líbit

Naučte se říkat ne! Uleví se vám

Kolikrát jste za poslední týden řekli ne?
marianne.cz

Bez názoru ani ránu

Vzpomeňme si na začátek letošního března a kauzu, kterou zaregistroval snad každý z nás. Rozhovor Oprah Winfrey s princem Harrym a Meghan vzbudil vášně a strhl lavinu protichůdných komentářů. Na jedné straně lidé opěvovali Meghan za její odvahu a svobodnou vůli, na straně druhé jí vyčítali, že s rodinnými problémy vystoupila v televizi. Samozřejmě se internetová fóra neobešla ani bez rasistických a vulgárních poznámek. Tento rozhovor lidé neřešili pouze na internetu, ale také v soukromí. „Jsi tým Meghan, nebo Kate?“ zněla otázka, kterou jste pravděpodobně také zaslechli. Málokdo ale pokrčil rameny a řekl nepopulární slovo „nevím“. A tak i lidé, kteří britskou královskou rodinu běžně nesledují, rychle vymysleli odpověď a ukázali, že MAJÍ NÁZOR.

Opravdu je ale důležité, abychom neustále produkovali jeden názor za druhým? A to i k tématům, která nám nejsou blízká? Jak už bylo zmíněno, slovo „nevím“ se v současné společnosti příliš nenosí. Je spojováno s nedostatkem informací či neschopností vlastního úsudku. Pravdou ale zůstává, že občas není od věci toto slůvko vyslovit. Obzvláště, pokud se týká tématu, o kterém skutečně nic nevíme, a tudíž máme sklon k impulzivním názorům, případně k přejímání cizích názorů.

Info ikona
Twitter

Hříšné sociální sítě

Není žádným tajemstvím, že právě internet a sociální sítě nás nutí k unáhlené produkci názorů. Na Facebooku najdeme nespočet komentářů, internetová fóra praskají ve švech a hashtagy na Instagramu jenom zřídka končí otazníkem. Navíc si můžete všimnout, že jenom málokterý komentář na sebe bere podobu neutrálního Švýcarska. Naopak, internetu vládnou černobílé komentáře a ostré hádky mezi komentujícími. Není divu, že při surfování po internetu máme pocit, že každý člověk má názor, a tak je nutné, abychom ho měli také. Přesto se zdá, že už ani sociální sítě nestojí o unáhlené komentáře. Důkazem je novinka, se kterou přišla společnost Twitter. Jedná se o výzvu s názvem „přečíst před retweetem“, která se uživateli zobrazí v momentě, kdy chce retweetnout nerozkliknutý příspěvek. Twitter si od tohoto kroku slibuje, že lidé začnou k informacím přistupovat zodpovědněji, a zároveň se vyhnou unáhleným reakcím. „Tato novinka je navržena k posílení zdravé konverzace,“ popsal Twitter.

Neutralita is the new black

Pokud máte kolem sebe lidi s bryskními názory na politiku, jednoznačným pohledem na brexit nebo jasným stanoviskem k očkování proti koronaviru, pak nezoufejte, když podobně vytříbený názor nemáte. Nestyďte se za to, že pokrčíte rameny, nebo řeknete „nevím“. Neutralita i nejistota nejsou vždy známkou slabosti. Naopak to, že se vyhýbáte unáhleným názorů či nevaříte z vody, ukazuje vaši vnitřní sílu a odhodlání nejít „se stádem“.

Mohlo by se vám líbit

Gut feeling aneb Když intuice promlouvá skrze střeva

Čas od času stojíme před těžkým životním rozhodnutím, které nám může změnit život. V takovou chvíli se obracíme na svůj mozek a žádáme ho o racionální názor. Co kdybychom vám ale řekli, že byste o radu měli požádat spíše svá střeva?
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit