Vzhůru na výlet!
Nic nebrání tomu, abyste na dovolenou s pejskem vyrazili vlakem nebo autobusem. Pravděpodobně se ale shodneme na tom, že nejpohodlnější variantou je cestování autem. Měli byste ale vědět, že i cesta autem s sebou přináší několik pravidel, která nelze opomenout. V první řadě není vhodné, aby pes cestoval na volno. Nejbezpečnější formou cestování jsou proto přepravky. Pro menší a velmi malá plemena volte plastové přepravky, které lze přichytit bezpečnostním pásem. Přepravky jsou ale vhodné i pro velká plemena, které pak v přepravce umístíte do kufru auta. „Psa nikdy nepřevážejte na předním sedadle, kde je aktivní airbag spolujezdce. Neměl by ale ani jezdit na volno vzadu, kde při prudkém brždění nebo nárazu může vyletět dopředu,“ upozorňuje Daniel Němec, produktový specialista z českého zastoupení značky Toyota. Pokud psa nemáte v autě správně zajištěného, při policejní kontrole vám může hrozit pokuta až 2500 korun. Ovšem pokud se při nehodě pes zraní, nebo zraní někoho, může policie potrestat řidiče i dvousettisícovou pokutou.
Menší psy můžete převážet na zadních sedadlech. V takovou chvíli pejskovi pořiďte správný postroj, který připnete k bezpečnostním pásům. Na zadní sedadla můžete také dát ochranný potah, díky němuž zůstane interiér vozu čistý. Na delších cestách nezapomínejte na pravidelné zastávky na venčení, zajistěte pejskovi přísun vody, případně i jídla.
Co přibalit do psího zavazadla?
Při balení na dovolenou byste neměli zapomenout ani na svého psího miláčka. Sada cestovních misek je samozřejmost, bez které nesmíte opustit branku vašeho domova. Stejně tak je důležité, abyste s sebou na cestách měli dostatečné množství vody a granulí. Krok vedle neuděláte ani s oblíbenou hračkou. „Ideálně přibalte i pelíšek nebo deku. Známá podložka mu bude připomínat domov a nervóznější pejsci se budou při cestování cítit klidněji,” radí Zuzana Novotná. Stejně tak do psího zavazadla vložte vodítko, obojek, náhubek a očkovací průkaz. Při cestách do zahraničí si připravte také všechny potřebné dokumenty, jako je pet pass s potvrzeným očkováním. Pes musí být také očipovaný a číslo čipu doporučujeme zapsat do mezinárodního registru. Před odjezdem je vhodné také nechat zkontrolovat funkčnost čipu u veterináře.
Zdroj: autorský článek, citace: Zuzana Novotná, Andrea Řezníčková, Daniel Němec