Hate
Na sociálních sítích se dnes můžete setkat s tzv. haty (čtěte hejty), kdy se pod vaším příspěvkem objeví vulgární či nenávistný komentář. Takový hate není kritika, ale vyjádření frustrace dotyčného hatera. Svým příspěvkem nebo sdílením jste brnkly na strunku dotyčného a rozvířili v něm jeho nespokojenost, bezmoc, kterou si ovšem není ochoten připustit. Pro mnohé lidi je snazší plivnout jed, než si uvědomit, že kdyby trochu mákli, mohou sami být úspěšní - ať už pracovně nebo v soukromí.
Když vás kritika zraní
Když kritika zraňuje, pak je vždy dobré prozkoumat, co je na celé situaci vaše a co člověka, který zpětnou vazbu poskytuje.
Nezřídka se dočkáte jedovatých poznámek na vaši osobu právě od rodiny a nejbližších. Jak už bylo zmíněno u hatu, v takových případech se jedná o vyjádření závisti či frustrace, kterou si dotyčný neuvědomuje. Často vás zasáhne právě sestra, máma nebo bratranec. A právě ten jed, závist, to, že v nich svým postojem nebo životem otevíráte jejich vlastní bolesti, je jejich. Pokud si vaše maminka přeje čtyři vnoučata a vy ve čtyřiceti ještě nemáte partnera, jí samozřejmě bortí představu o budoucnosti své dcery, což ji frustruje. Na prožívání druhých však nemáte žádný vliv. Můžete je jen pochopit a díky tomu si nevztahovat jejich poznámky osobně a nenechat si vzít svůj dobrý pocit.
To, co je v celé situaci vaše, je ta zraňující emoce, která se spustí vám, ať už je to pocit slabosti nebo méněcennosti. Zkuste své prožívání prozkoumat hlouběji a ptejte se sami sebe, proč se vás kritika tolik dotýká? Možná v dané oblasti kritizujete nejvíc sami sebe, chybu vnímáte jako selhání, a proto jste na kritiku tolik citliví. Možná odvíjíte svoji hodnotu od toho, jak vás druzí přijmou a s každou kritikou zažíváte pocit odmítnutí nebo dokonce zavržení. Taková hluboká přesvědčení působí ztrátu sebehodnoty a nedovolí vám povyrůst, a to ani na základě konstruktivně podané kritiky.
Uvědomte si, že vaši hodnotu neurčuje okolí, a začněte sami sebe, svou práci a to co děláte ctít. Přistupte ke svému životnímu i profesnímu příběhu laskavěji než dosud. To vám pomůže přijmout vlastní chyby, které jsou lidské a jsou důležitou součástí rozvoje. Díky tomu pro vás bude zpětná vazba přijatelná a vezmete si z ní pro sebe maximum.
V každé kritice hledejte možnost povyrůst
Hledejte proto v každé kritice příležitost povyrůst. Díky konstruktivní kritice se posunete profesně a díky destruktivní kritice nebo hatu můžete vidět, kde ještě sami o sobě pochybujete. Pokud navíc včas vyhodnotíte, kdy se jedná o nekompetentní osobu nebo nekonstruktivní kritiku, můžete se rozhodnout takovou zpětnou vazbu nepřijmout a předejít silné emoční vlně a sebe zpochybnění.