Životní styl
Jak se správně starat o vánoční kaktus?
V některých rodinách nedají dopustit na vánoční hvězdu, v jiných je květinovým středobodem Vánoc právě vánoční kaktus. Pokud patříte do druhé skupiny pěstitelů, pak byste měli vědět, jak se o vánoční kaktus správně starat, aby na Štědrý den krásně kvetl, a následně přežil nadcházející jaro a léto.
Z generace na generaci můžeme zdědit nejen vánoční ozdoby, rodinný recept na vánočku nebo stojan na stromeček, ale také vánoční kaktus. Traduje se totiž, že s troškou péče, štěstí a trpělivosti se vánoční kaktus dožije i sto let. Pouze stačí, abyste se vyvarovali některým pěstitelským chybám!
Vánoční kaktus pochází ze stinných vlhkých lesů Brazílie a ve skutečnosti roste v podobě epifyt na stromech. Mimochodem epifyty jsou organismy rostoucí na žijících rostlinách, které se ale vyživují samostatně, což znamená, že na rostlinách neparazitují. Pro vánoční kaktus je charakteristické, že má mnoho květů, které jsou povětšinou růžové, červené nebo bílé. Dobrou zprávu také je, že vánoční kaktus je velmi nenáročná rostlina, která dokáže přežít i pod rukama pěstitelů – začátečníků. Přesto je dobré vědět, jak o vánoční kaktus pečovat, aby vám na Štědrý den krásně vykvetl, a zároveň se mu dařilo i v novém roce.
Méně zalévat, více dbát na teplotu
Pokud jste si domů přinesli vánoční kaktus, pak ho v ideálním případě umístěte na nepřímé slunce. Dobře mu dělá okno orientované na sever, případně západní okno se žaluziemi. Vánoční kaktus si bohužel „potrpí“ na teplotu, přičemž přes den mu svědčí teplota okolo 15 až 20 stupňů, naopak v noci zvládá teplotu i okolo 12 stupňů Celsia. Stejně tak miluje vlhkost, a tak mu udělejte radost menší sprškou v podobě kapek z rozprašovače. I když by se mohlo zdát, že vánoční kaktus vyžaduje pravidelnou zálivku, opak je pravdou. Snažte se ho zalévat pouze v momentě, kdy uvidíte, že je zemina suchá. Obecně platí, že na podzim a v zimě stačí, když budete kaktus zalévat zhruba jednou za týden.
ČTĚTE TAKÉ: Pokojové rostliny, které přežijí i vaši (ne)péči
Povánoční čas
Jak už bylo zmíněno v úvodu, vánoční kaktus vám bez problému vydrží několik let. Po Vánocích mu tedy neříkejte sbohem, a naopak mu připravte krásné jaro a léto. Od června do srpna můžete vánoční kaktus přihnojit hnojivem na kaktusy. Zároveň mu uděláte radost, když ho na léto umístíte na zahradu. Pozor si dejte pouze na to, aby vánoční kaktus nebyl na přímém sluníčku. Jakmile se venku ochladí, vezměte kaktus zpátky domů. Zhruba šest týdnů před kvetením položte vánoční kaktus do chladné místnosti bez světla, kde ho nechte po dobu jednoho měsíce. Následně ho přemístěte do místnosti s pokojovou teplotou. Za vaši péči se vám brzy odmění krásnými poupaty a později i květy.