Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Jak se podle terapeutky vyrovnat s životní prohrou

Ztroskotal vám dlouholetý projekt a spousta vašeho úsilí přišla vniveč? Procházíte rozpadem manželství? Nebo jste single a cítíte totální zmar, jelikož se vám nepodařilo vytvořit vysněnou rodinu? Prostě a jednoduše, žijete dnes úplně jiný život, než jaký jste si představovali. Jak se tedy vyrovnat se situací, kterou vnímáte jako svou životní prohru?

Kateřina Chytra | 7. 01. 2024

Reakce na emočně náročné období bývají různě silné, zpravidla se však odehrávají v následujícím pořadí. Nejprve tomu nemůžete uvěřit a říkáte si, že to není možné. Po fázi popírání přichází zpravidla velká zlost na druhé, na život a ve finále na sebe. Po zlosti následuje útlum a deprese, a vy nejste schopni vidět pozitivní budoucnost. I když jsou všechny tyto fáze bolestivé a nepříjemné, vězte, že jsou přirozenou součástí smíření se. Proto je nezbytné nechat je ve vlnách projít a přijmout.

Mohlo by se vám líbit

Tři nejčastější zabijáci dlouhodobého vztahu podle terapeutky

Partnerský vztah se v průběhu času proměňuje spolu s okolnostmi, které přirozeně přichází. Jiná vztahová dynamika bude u novomanželů, novopečených rodičů, rodičů teenagera nebo partnerů, kterým děti právě vylétly z hnízda. Aniž byste si toho všimli, může se v průběhu těchto změn pomalu a nepozorovaně vkrást do vašeho života krize, která se vztahem pořádně zamává. Na které největší vztahové zabijáky byste si měli dávat pozor a nedopustit, aby vaše partnerství ohrozily?
marianne.cz

Jediná cesta vede přes přijetí

Přijetí prohry znamená pustit a cítit všechny emoce, které se vám s životní situací spojují. Prožijte si naplno hněv, smutek, či zklamání a především uznejte a oplakejte promarněné přání. Emoce se vyplaví a uvolní prostor pro nový pohled. Pokud byste snad chtěli své emoce přeskočit, vytěsnit, nebo uzamknout do třinácté komnaty, pak se vždy budou tlačit na povrch a budou vám otravovat život.

Někteří lidé si myslí, že když přijmou a uznají svůj neúspěch, svůj strach nebo svoji samotu, jakoby už navždy byli poražení. Opak je ovšem pravdou. Až plnou akceptací reality přestáváte bojovat se životem a může přijít uvolnění a smíření.

Vina jako past mysli

Životní prohru si spojujeme s neúspěchem v profesní nebo soukromé oblasti, především ale s vlastním selháním. Pravděpodobně i vás teď užírají pocity viny, co vše jste udělali špatně, co jste mohli udělat jinak, kdyby… Nenechte se však vtáhnout do hry o vlastní špatnosti.

Vina je past, kterou si naše mysl vytváří a často nám ji nabídne, ať už se ke stejné situaci postavíme tak či onak. „Měla jsem svému manželovi vyjít vstříc a namísto toho jsem se zachovala sobecky.“ A v podobné situaci slyšíte ve svém nitru: „Zase jsem mu vyšla vstříc a neuhájila jsem si svůj prostor.“ Vina jako naprogramovaný vzorec chování vždy ohne realitu tak, aby vás nepustila vaše zklamání vyléčit a posunout se. Drží vás stále v minulosti.

Mohlo by se vám líbit

Jak se vyrovnat s kritikou a využít ji k osobnímu růstu?

Kritika - slovo, které často vyvolává smíšené pocity a reakce. Může být konstruktivní a poskytovat cennou zpětnou vazbu, ale může také zraňovat nebo způsobit pocit nedostatečnosti. Jak se tedy vyrovnat s kritikou a využít ji k osobnímu růstu a rozvoji?
marianne.cz

Zdravá reflexe

Namísto konceptu viny a vlastního pranýřování se na věc podívejte střízlivýma očima. Nepřibarvujte si nic a nikoho na růžovo, ale ani na černo. Zanalyzujte si důvody, které vás dovedly až sem. Pokud se vám rozpadlo manželství, vnímejte, že jste s manželem měli každý svoji polovinu hřiště. Jak jste na ní hráli a co byste dnes udělali jinak? Pokud jste single a utekly vám plodné roky, vnímejte, jaké vztahy jste dosud tvořili a jak jste se v nich chovali a cítili?

Proč je tak těžké se s prohrou vyrovnat?

Ve svých životech jsme se často naučili identifikovat se s určitými společenskými rolemi. Máme tady roli vzorné manželky pana starosty, roli úspěšného podnikatele, dobré mámy, geniálního studenta, apod. Pak ztráta takové role jakoby znamenala ztrátu naší identity. Když se vám rozpadlo manželství a nejste tím skvělým manželem nebo manželkou, kým jste? Abyste se vyrovnali s životním nezdarem, potřebujete opustit tyto mylné představy o sobě a začít se vnímat celistvě.

Mohlo by se vám líbit

Jak překonat depresivní náladu? 9 cenných rad od terapeutky

Určitě občas zažijete situaci, kdy po radostném dni náhle přijde útlum. Nic vás nenaplňuje, chybí vám energie, myšlenky se hemží temnými scénáři a vy se ani nedokážete srozumitelně vyjádřit. Přichází pocity, jakoby jste byli bezcenní, svým blízkým jste neměli co nabídnout a vaše tělo bez zjevné námahy bolí.
marianne.cz

Podpora

V náročném životním období je nesmírně důležité opřít se o záchrannou sít. Takovou sítí pro vás může být rodina, přátelé nebo oslovte odbornou pomoc. Mluvte o tom, jak se cítíte a co uvnitř sebe prožíváte.

Nové sny a vize

Nyní se můžete rozhodnout, jak prožijete další roky svého života. Necháte si je zakalit neustálým sebeobviňováním a pláčem nad nezdařenou kapitolou života? Obraťte list a čas, který vám zbývá, využijte naplno. Poučte se ze svých chyb a rozhodněte se je neopakovat. Nevydařilo se vám podnikání? Třeba je na čase věnovat se konečně rodině, nebo milovanému sportu, nebo začít péct buchty. Rozvedli jste se? Věnujte čas sobě a svým touhám, které jste dříve nemohli. Nepodařilo se vám založit rodinu? Pak můžete vytvořit a porodit zajímavý projekt, který bude pomáhat mnoha lidem a naplníte tak svůj smysl jiným způsobem. Nikdy není pozdě! A pamatujte:

Silní lidé se nepoznají podle toho, jestli jsou nebo nejsou úspěšní. Skutečně silní lidé se poznají podle toho, že svůj neúspěch přetavili v moudrost a prohloubili tak kvalitu svého života.

O autorce:

Mgr. Kateřina Chytra, koučka a celostní terapeutka, která již od roku 2012 podporuje ženy na jejich cestě za harmonickými a autentickými vztahy. V praxi jí pod rukama prošly stovky klientek, vedla v Praze workshopy na témata Vytvořte si harmonický vztah, Emoční programování, Komunikace ve vztazích, Energetické a meditační techniky. Vztahovost školila v rámci Školy koučů Pure mind a předávala tak své zkušenosti dalším koučům. Spolu s manželem se spolupodílela na pořádání festivalu Vědomého manželství a na meditační akci Ticho pro mír. Dnes žije na chalupě na Vysočině a vychovává s manželem čtyřletého syna. Své klientky provází individuálně v online terapiích nebo v online Trapeutických meditacích. Najdete ji na www.chytraterapie.cz nebo na sítích.

Mohlo by se vám líbit

Nenápadná virtuální nevěra jako strašák partnerských vztahů

Sociální sítě dnes dominují a nejčastější komunikační kanál je pro nás telefon nebo počítač. Snad proto je tak snadné seznámit se a vzplanout online, díky čemuž je pojem virtuální nevěra často skloňované téma v psychologických poradnách. Je virtuální nevěra skutečnou nevěrou? A jak se k tomuto tématu v partnerském vztahu stavět?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit