Podporuje imunitní i nervový systém, pomáhá se vstřebáváním vápníku, má vliv na zdravý vývoj kostí a reguluje náladu. To jsou známá fakta, která jsme se o vitamínu D učili už během hodin biologie. Studie zveřejněná v Irish Medical Journal ale tvrdí, že lidé s dostatkem vitamínu D jsou méně náchylní k onemocnění koronavirem. O významu vitamínu D v boji proti koronaviru svědčí také fakt, že Francouzská lékařská akademie vydala v květnu 2020 doporučení, aby nakažení lidé nad 70 let dostali dávku vitamínu D.
Kdybychom žili v Karibiku nebo u Středozemního moře, pravděpodobně by nám množství vitamínu D v těle nedělalo vrásky. Bohužel, v české kotlině se o slovo přihlásil podzim, který zahnal do kouta přirozený zdroj vitamínu D - sluneční paprsky.
Komu chybí vitamín D?
Pokud jste se právě nevrátili od moře, pak vaše tělo pravděpodobně lační po vitamínu D. Zároveň ale existují skupiny lidí, kteří jsou nedostatkem vitamínu D více ohroženy. V první řadě se jedná o vegany a vegetariány, neboť důležitým zdrojem vitamínu D jsou mastné ryby, mléčné výrobky a vejce. Pozor si musí dát také starší lidé. "Když je vám sedmdesát, tak vaše tělo vytváří pouze čtvrtinu vitamínu D než ve dvaceti," říká nutriční specialistka Toral Shahová pro Stylist. Existuje také názor, že s nedostatkem vitamínu bojují lidé s tmavší pokožkou, protože melanin ztěžuje tvorbu vitamínu D. Na potvrzení tohoto názoru ale nebylo provedeno dostatečné množství studií.