Včelaření patří ke slovinskému národu stejně jako k Čechům pití piva nebo sledování hokeje. Skoro bychom mohli říci - co Slovinec, to včelař. Tenhle včelařský národ ale nevnímá včely pouze jako "výrobce" medu, ale také jako šikovné terapeuty, kteří vás zbaví stresu a nepříjemné úzkosti.
Včelíny jako součást hasičáren i škol
Některá povolání jsou psychicky náročná, což následně může vést ke vzniku depresí nebo panických atak. Řeč je například o hasičích, kteří denně přichází do kontaktu s tragickými a smutnými událostmi. "Společně s psycholožkou jsme přišli na způsob, jak se vyrovnat s těmito nepříjemnými zážitky. A tak jsme poblíž hasičské stanice zřídili včelín," vysvětluje Janko Požežnik, ředitel hasičského sboru v Celje. Práci ve včelíně si pochvalují i samotní hasiči, kteří vyzdvihují relaxační účinky včelího bzučení. "Včelaření vás uklidní a případné včelí bodnutí má pozitivní vliv na revmatismus," dodává hasič Marko Fedran pro BBC.
Včelíny nevznikají pouze u slovinských hasičských sborů, ale také na školních dvorech. "Je běžné, že neklidní školáci chodí včelařit, aby se zklidnili," říká Karl Vogrinčič ze slovinské včelařské asociace. Zároveň školní včelíny slouží jako místo, kde se schází děti s psychologem nebo ředitelem.