Sourozenecké pravdy
Eva Hudečková je novinářka, máma dvou dětí a na instagramu patří jako Ewycz mezi oblíbené mateřské blogerky. Když před necelými dvěma roky čekala druhé dítě, rozhodla se neprozrazovat, jakého pohlaví je.
„Jakmile jsem totiž pár známým prozradila, že to bude holčička, jásali, jak je to skvělý, že budeme mít pár. Pohlaví bylo to jediné, co je zajímalo,“ popisuje svoji motivaci, která je navíc podpořena nepříjemnou zkušeností, kdy její prvorozený syn záhy po porodu skončil v nemocnici s vážným onemocněním. Naštěstí se z něj dostal takřka bez následků, ale pro Evu od té doby fráze o zdraví nejsou frázemi. Její jediné přání bylo, ať je miminko zdravé. Trochu provinile se cítila i vůči svým dvěma kamarádkám, které byly těhotné souběžně s ní. „Jedna čekala druhého chlapečka, druhá znovu holčičku. Zatímco já měla splněno, na ně začala rodina tlačit, že by měly přemýšlet o třetím dítěti, ač ho samy nechtěly.“
Přitom porodit vysněný pár je terno pro rodiče, ale zdaleka ne tolik pro sourozence. Blíž k sobě mívají děti stejného pohlaví. Odkud se tedy bere ta adorace páru? Potřebujeme protiklady, které jsou vůči sobě v opozici, svět zjednodušujeme na černou a bílou, abychom se v něm snadno orientovali. Syn a dcera jsou minikopií táty a mámy. A žena a muž jsou dvě entity, kdy jedna je opakem druhé. Tak to bereme i u dětí. Žijeme v představě, že kluci a holky jsou úplně jiní – chováním, potřebami, temperamentem nebo koníčky.
Z biologického hlediska je rozdílnost samozřejmě nezpochybnitelná. Nejde ani tak o fyziognomii, gros je v hormonech, které ovlivňují centrální nervovou soustavu. „Vývoj mozku je hormony ovlivňován již v prvním trimestru prenatálního vývoje. Zrání a funkce mozku je pak u dítěte po narození rozdílná na základě jeho pohlaví. Již v novorozeneckém věku nacházíme rozdíly v psychickém vývoji u dívek a chlapců,“ popisuje dětská psycholožka Eva Němečková, která působí na švýcarské klinice pro děti a dorost. Jenže pak je tu vliv sociálního prostředí.