Nedílnou součástí všech vztahů jsou konflikty, které nejčastěji vychází z odlišných názorů, přesvědčení, potřeb či představ. Rozpory samy o sobě však nemusí být špatné, naopak naznačují cestu k poznání našeho protějšku. Zjistíte díky nim, co druhému vadí, na čem mu záleží, co potřebuje, či kde jsou jeho hranice. Hádky působí i seberozvojově, neboť si díky nim uvědomíte, co vyhovuje vám, v čem dokážete ustoupit nebo kde si musíte vymezit své hranice vůči druhým.
Patové konflikty je nutné pojmenovat
Patový konflikt nastává, když pro něj v danou chvíli a za daných podmínek neexistuje objektivní řešení. Příkladem může být otázka založení rodiny. Jeden z partnerů si dítě přeje, zatímco druhý žádné nechce. V takové chvíli se jedná o aktuální životní postoj, hodnotu či cíl a aktuálně neexistuje kompromis. Dále se může jednat třeba o plánování dovolené, vztahy ke členům širší rodiny, stanovování pravidel v péči o domácnost.
Přesto, že patový konflikt v určitý moment nemá viditelné řešení, neznamená to, že byste se mu ve vztahu neměli věnovat. Základem je, abyste jej pojmenovali, vědomě odložili, plánovaně a opakovaně se k němu vraceli, sledovali jeho vývoj a zjišťovali, zda je nyní možné jej aktivně řešit. U partnerů, kteří diskutují, zda založit rodinu, či nikoli, může postupem času dojít ke změně postoje jednoho a tím k souladu v názoru.