Proč se po cvičení cítíme špatně?
Každý člověk je jiný, a především každé tělo je jiné. To, co vyhovuje vaší kamarádce, nemusí svědčit vám. A tak se může stát, že zatímco ona bude z hodinové lekce tabaty odcházet s úsměvem a písní na rtech, vy budete propadat trudomyslnosti. „Existuje mnoho biologických důvodů, proč se po cvičení cítíme hůře než před cvičením,“ potvrzuje lékařka. Podle jejího názoru může být jedním z viníků pokles zásob glykogenu ve svalech. „Když k tomu dojde, tělo se snaží udržet hladinu cukru v krvi, což může mít za následek to, že se cítíte omámení a unavení. Zároveň při cvičení ztrácíte pocením tekutiny i soli. To způsobuje pokles krevního tlaku, se kterým ruku v ruce přicházejí závratě,“ vysvětluje Dehghan. Naopak nevolnost a letargie může být způsobena nahromaděním kyseliny mléčné ve svalech.
Výše uvedené zdravotní obtíže můžou sužovat každého sportovce. Pokud ale příznaky trvají i dlouho po skončení tréninku, pak skutečně hovoříme o fitness kocovině. „Těmito signály vám tělo říká, abyste ubrali. Možná je fitness kocovina důsledkem přehnaného cvičení a nebo nedostatečné péče o své tělo po cvičení. Nezapomeňte, že po každém tréninku byste měli tělo protáhnout, hydratovat a dopřát mu správnou výživu,“ apeluje lékařka.
Jak předejít kocovině?
Prvním krokem, jak se fitness kocovině vyhnout, je přizpůsobit cvičení své fyzické zdatnosti. Pokud patříte k lidem, kteří teprve začínají pravidelně cvičit, pak zkuste svůj zápal „zmírnit“. Začněte kratšími lekcemi s nižší intenzitou. „Postupně přejděte na delší nebo vysoce intenzivní cvičení,“ říká Dehghan. Stejně tak se před každým cvičením nezapomeňte zahřát a protáhnout, díky čemuž se vaše tělo připraví na sportovní aktivitu. „Ujistěte se také, že během cvičení nezapomínáte pít vodu. A pokud jde o výživu, před tréninkem se doporučuje nejíst těžké jídlo, ale měli byste si dát alespoň svačinu bohatou na sacharidy. Jedině tak udržíte během tréninku zásoby glykogenu ve vašem těle,“ dodává lékařka.
Zdroj: stylist.co.uk, nypost.com