Doba klíčivá aneb Jak naklíčit semínka?
Je libo domácí řeřicha, rukola nebo ředvička?
Domácí chléb, banana bread, kombucha nebo právě nakličování semínek. To jsou pokrmy a kuchyňské aktivity, které nejedna hospodyňka během karantény vyzkoušela. Jenže zatímco pečení chleba se v naší "pokaranténní rutině" zřejmě dlouho neudrží (ach, ten kvásek), klíčení semínek má mnohem větší šanci na úspěch. Jde totiž nejen o snadnou, ale především o velmi chutnou záležitost. Navíc s trochou praxe nemůžete na klíčení nic zkazit, což se o pečení křupavého chleba říct nedá.
Klíčím, klíčíš, klíčíme
Rozhodli jste se, že si naklíčíte semínka? Gratulujeme! Jste totiž na přímé cestě k získání superpotravy, která je bohatá na minerální látky, vitamíny, vlákninu i aminokyseliny. Navíc se s klíčky dají v kuchyni dělat hotové zázraky - od přidání do pomazánek a salátů až po okrasu na zdravých chlebíčkách. Sečteno podtrženo, pokud vás zajímá, co máte na talíři, a zároveň v sobě cítíte pěstitelského ducha, pak je klíčení přímo pro vás. Bohužel, samotná chuť ke klíčení nestačí, a tak si správný "klíčitel" musí pořídit i pěstitelskou výbavičku.
Správná výbava nese klíčky
Zaprvé jsou důležitá vhodná semínka. Myslete na to, že klasická semena mohou obsahovat pesticidy, proto vždy vybírejte bio semínka nebo semena, která jsou přímo určena k domácímu klíčení. Dále je třeba mít nakličovací misku nebo sklenici, ve které se semena jednoduše proplachují. Předem myslete na to, že každé semínko má rádo jiné prostředí. Například mungo klíčky, čočka nebo ředkvička přímo volají po nakličovací sklenici, naopak řeřicha, rukula, hořčice či lněná semínka si klíčení nejvíce užijí v nakličovací misce. Jakmile pochopíte, jaké prostředí danému semínku vyhovuje, pak máte skoro vyhráno.
Nakličovací misku i klíčící sklenici pořídíte ve specializovaných obchodech i na internetu. Pokud ale chcete klíčení vyzkoušet, pak za tyto profi nástroje nemusíte ihned utrácet. S troškou šikovnosti lze totiž provizorní klíčící stanici vytvořit i z pet lahve, zavařovačky nebo cedníku. Je tedy jenom na vás, zda na začátek zvolíte levnější alternativu, nebo se pustíte do klíčení ve velkém.
Do týdne sklizeno
Proces klíčení je odvozen od toho, jaký nástroj využijete. Pokud zvolíte klíčící sklenici nebo pet lahev, pak semínka nechte alespoň půl dne ponořená ve vodě. Následně vodu slijte a sklenici postavte vzhůru dnem, aby přebytečná voda odkapala. Semínka proplachujete vodou dvakrát denně a zhruba po pěti dnech můžete sklízet své plody snahy.
V nakličovací misce semínka rovnoměrně rozprostřete a sítko vložte na misku s vodou. Nezapomeňte po dobu klíčení doplňovat odpařenou vodou. V případě, že nemáte nakličovací misku, můžete místo ní použít klasické sítko, které položíte nad obyčejnou misku s vodou. Celý proces klíčení opět trvá necelý týden.
Sklenice i miska by neměly stát na přímém sluníčku, které by semínka mohlo poškodit. V ideálním případě by teplota vzduchu v místnosti měla být cca 18 - 22 stupňů Celsia.
Klíčení zdar!
ČTĚTE TAKÉ: Vytvořte si avogang! Pěstování avokáda je hračka
MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA
Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.