Magická třináctka
Při pohledu na sociální sítě člověka napadá, proč uživatelé musí dosáhnout věku třinácti let? Proč není hranice posunuta například na číslovku patnáct? Odpověď nabízí více než dvacet let starý americký zákon nazvaný COPPA, tedy zákon o ochraně soukromí dětí na internetu, z roku 1998. Tento právní předpis znemožňuje shromažďování nebo ukládání osobních údajů dětí mladších třinácti let. Vzhledem k tomu, že sociální sítě shromažďují a ukládají osobní informace uživatelů, musí tento zákon respektovat a dodržovat. Pokud ale vaše dítka narazí na sociální síť, která vznikla v členském státě Evropské unie, pak je pravděpodobné, že se mohou zaregistrovat až v momentě 16. narozenin. To je v souladu s ještě přísnějším zákonem zvaným GDPR, který vzešel v platnost v roce 2018. Neměli bychom ale zapomínat na to, že každé dítě je jiné, a tak leckdy nezáleží na chronologickém věku, nýbrž úrovni vyspělosti.
Věk je jenom číslo
Stojíte před nelehkou otázkou, zda svému dítěti povolit používání sociálních sítí? V první řadě se zamyslete právě nad úrovní jeho vyspělosti. „Je obtížné určit přesnou věkovou hranici, protože děti musí mít sociální a emocionální dovednosti, aby zvládly požadavky sociálních sítí. Pro některé děti je to 13 let a pro jiné děti je to 15 let,“ vysvětluje lékařka Kristy Goodwinová. Zároveň lékařka nedoporučuje, abyste dítěti „povolili“ užívání sociálních sítích dříve, než je mu zmiňovaných třináct let. „Pokud řekneme našim dětem, že je v pořádku založit si účet dříve, než jim bude 13 let, vyšleme jim mocnou zprávu o tom, že je v pořádku porušovat zákon,“ domnívá se. Pomocnou ruku při rozhodování vám mohou podat také tyto otázky:
- Je vaše dítě dostatečně odolné, aby zvládlo negativní online zážitky, jako je kyberšikana, drama a zneužívání?
- Chápe důležitost soukromí a ví, jak ho chránit online?
- Ví, jak bezpečně sdílet příspěvky?
- Ví, jak nahlásit nevhodné chování?
- Mluvili jste s dítětem o online pornografii?
- Mluvili jste s dítětem o rasismu a jiných formách projevů nenávisti?
Zároveň se vyplatí, když si s dítětem stanovíte jasná pravidla používání sociálních sítí. Určete tzv. „časy bez obrazovky“, během kterých vaše dítě nebude trávit čas u sociálních sítí. Společně zapněte nastavení ochrany soukromí, které omezuje přístup k osobním informacím a vypněte sdílení polohy při používání dané sociální sítě. Vysvětlete dětem, aby za žádných okolností nesdílely celé jméno, adresu či telefonní číslo. Stejně tak se vyplatí, když dětem omezíte přístup na nevhodné stránky.