7. Když šel Masaryk nahoru, ona šla dolů
Po porodech jejich dětí ji oslabila poporodní deprese a ona už nikdy nemohla být tak aktivní jako její muž. Navíc kdykoli Masaryk něco na veřejnosti dokázal, ona na sebe brala všechna břemena s tím spojená. Když se Masaryk začal naplno věnovat politice ve Vídni, byla na péči o čtyři děti v Praze sama.
8. Srovnávání se s TGM
Všechny Masarykovy děti se musely se svými rodiči vyrovnávat, každý po svém. Alice i Olga je po jistou dobu slepě následovaly a byly v jejich vleku, Jan proti nim otevřeně rebeloval. Snad jen Herbert si urputně hledal svou cestu. Ale i Charlotta se s Masarykem srovnávala a byla zaskočená svou podřízeností.
9. Za války zůstala opuštěná v Praze
Po Masarykově odchodu do zahraničí v roce 1914 se po nějaké době Charlotta ocitla v Praze zcela sama. Dcera Olga doprovázela otce na cestách, syna Jana odvedli na frontu, Herbert umřel na tyfus a Alice byla načas uvězněna ve vídeňském vězení. I přesto ale Charlotta psala Alici dopisy plné povzbuzení.
10. První dáma, která se první dámou nikdy nestala
Z příjezdu Masaryka do vlasti a z jeho zvolení prvním československým prezidentem se Charlotta nemohla naplno radovat, byla v léčení ve Veleslavínském sanatoriu. Všechny její hrdinské oběti si vybraly svou daň. Její povinnosti převzala dcera Alice, Charlotta už všechny jen zpovzdálí podporovala.
Zdroj: kniha Charlotta - Žena T. G. M., dokument Poslední slovo C. G. M.