Pro dobrou domácí kávu není potřeba drahý kávovar
Jak již bylo řečeno, i v domácích podmínkách můžete jednoduše připravit šálek vynikající a lahodné kávy. „Skvělá a uživatelsky nenáročná alternativa je kapslový kávovar. V dnešní době je na trhu celá řada výběrových kapslí, jejichž kvalita se neustále posunuje vpřed. Co se filtrované kávy týče, doporučil bych použít french press nebo clever dripper. Obě přípravy jsou nenáročné, konzistentní a nevyžadují celou řadu dalších pomůcek,“ vysvětluje Jan Jim Hůza.
Pokud si chcete lahodnou kávu připravit v pohodlí domova, rozhodně se vyplatí, když zrna nebudete kupovat do zásoby. Pokud můžete, kupujte kávu vždy čerstvou, ve vakuovaných a zapečetěných sáčcích. „Kávu doma rozhodně nepřesypávejte, zbytečně ohrožujete její aroma a vystavujete ji možné oxidaci. Obecně doporučuji nechávat ji v původním obalu ideálně s jednocestným ventilem, který zajistí, že ji neohrozí vlhkost, světlo a ani prach,“ radí Srđan Hadžiosmanović, kávový odborník značky L‘OR. Pokud káva navlhne, není schopná předat aroma ani chuť. A stejně jako vlhkost, je nepřítelem i prach. Ten může výrazně ale i úplně změnit její čichový i chuťový profil. Pozor si dejte také na vysoké teploty a velké výkyvy teplot, i ty mohou způsobit ztrátu aroma a oxidaci. Kávu pak rozhodně nevystavujte světlu, neboť sluneční záření urychluje rozklad látek obsažených v zrnech.
Jak na nejlepší espresso?
Příprava espressa má jasně dané parametry, které byste měli dodržovat. Chystá se ze 7 až 9 gramů čerstvě umleté kávy do hrníčku o objemu 20 - 30 ml. Zrna na espresso by měla být jemně umletá. „Do kávovaru vždy nasypejte množství kávy podle toho, kolik jí budete připravovat. Poté do kávovaru nalijte čerstvou vodu a nahřejte hrníčky. Teplý šálek zaručí, že káva udrží déle svoji teplotu a tím pádem i chuť,“ dodává Srđan Hadžiosmanović.