Červnový úvodník šéfredaktorky Moniky Mudranincové: Ty vaříš, já žehlím
U nás doma vypadá dělba práce takto: manžel vaří a já žehlím, uklízím a peru. Nebylo to tak vždycky.
Když jsem po mateřské nastoupila do práce, byl manžel táta/máma: vyzvedával dceru ze školky, nakupoval, vařil večeře a pral. Kamarádky mi říkávaly: ty se máš, on ti uklidí, holku ti pohlídá, a ještě vypere. Trochu jsem se na ně zlobila – jak to myslíš, že mi uklidí a zabezpečí mi dceru, vždyť on v našem bytě bydlí taky a dcera je též jeho. Překvapovalo mě, že tyto výroky pocházejí od žen, protože já jsem v tom měla jasno: kdo víc vydělává a musí být déle v práci, ten to prostě dělá a ten druhý se postará o domácnost. Jenže když jsem jednou přišla domů a viděla svého muže, jak na balkoně zápolí s kolíčky a snaží se pověsit moje kalhotky, došlo mi, že je to divné.
Za prvé to prádlo nikdy nepověsil dobře a za druhé mi došlo, že chlap, co láduje pračku a věší prádlo, mi neumožňuje, abych k němu vzhlížela. Za tohle mě asi většina feministek ukamenuje, ale já mám asi pořád zažité určité archetypální chování – cítím se dobře, když mohu být křehkou ženou a vytvářet útulný domov. Po muži chci, aby mi imponoval, aby mě inspiroval a motivoval, čímž samozřejmě nemyslím, že muž a žena nejsou rovnocenné bytosti. To samozřejmě jsou a rozhodně by všichni měli mít stejné pracovní šance a férové zapojení do chodu rodiny. Ale neexistuje žádné univerzální pravidlo aplikovatelné na všechny. Někomu vyhovují tradičnější role, jinému ne a to je naprosto v pořádku, hlavně když ti dva jsou v pohodě.
Tak například herečka Tereza Brodská vysloveně trpí, když její manžel bere do ruky žehličku. „Prosím tě, nežehli to triko, vždyť je to úplně trapný, žehlím já,“ říká mu Tereza. Moderátorka Událostí České televize Jana Peroutková to má se svým partnerem podobně, jako jsem to měla kdysi já s manželem. Jakub ukončil fotbalovou kariéru a stará se o dcery a domácnost, aby umožnil své ženě profesně se realizovat. Obdivuji, jak to zvládají. Není to lehké ani pro jednoho a Jana sama říká, že je to daň za práci, kterou miluje a která vyžaduje stoprocentní nasazení ve vysoce konkurenčním prostředí. Moc by mě zajímalo, milé čtenářky, jak to máte vy. Kdo u vás vaří a uklízí? Žehlíte, nebo spoléháte na sušičku? Máte práce rozdělené? Nebo máte paní na úklid? Myslíte si, že mladá generace to má jinak než maminky a babičky? Napište nám na [email protected], Instagram nebo Facebook.