Au-pair krok za krokem, včetně opatrného našlapování
Když se rozhodnete vyslat své dítě do světa, je to děsivé. Au-pair je k tomu ideální příležitost, ale je dobré to celé promyslet. Neříká se nadarmo: „štěstí přeje připraveným“.
Je nutné opatrně postupovat už při hledání rodiny. Existují dva způsoby, jak na to – přes agenturu (například Cool Agent, Cultural Care Au Pair či EurAuPair), nebo „na vlastní pěst“. Agentura je nezbytná, když chcete jet například do USA, kam potřebujete víza. V jiných případech vyjíždějící dnes obvykle volí tu druhou možnost, a sice že si najdou rodinu sami. K tomu jim mohou pomoci portály zaměřené na hledání au-pair a hostující rodiny (například aupairworld.com či aupair.com) nebo sociální sítě – zejména facebookové skupiny. Já zvolila druhou možnost, což mi bylo předem doporučeno a zároveň jsem zjistila, že hledání rodiny samostatně není velký problém.
Následuje spojení se s rodinou. Zde je potřeba opravdu vybírat a nejet k té první, co se namane. Přeci jen tam člověk bude trávit nějaký čas a optimálně se tato rodina stane rodinou i pro něj. V tuto chvíli je dobré nejenom si napsat, ale i si zavolat, a to klidně vícekrát. Je vhodné, když rodina přizve i děti a pokud vaše dospělé děti chtějí vyjet, určitě se hodí, když přizvou i vás jako rodiče. Pokud by to za hostující rodinu nebylo v pořádku, je to červená vlajka. (Mé rodiče hodně uklidňovalo, že moje „host mom“ byla u policie.)
Kromě toho je dobré sehnat si různá doporučení. To platí také pro obě strany. Pokud tedy měla rodina předtím au-pair, hodí se s ní spojit.
A pak už je tu výzva samotná – odjet. Tady je důležité si pamatovat, že když au-pair, nebo rodina není spokojená, dá se to kdykoliv změnit. Neříkáme, že to má člověk vzdát, když nastane jedna nepříjemnost, ale že by to mělo přinášet radost oběma stranám.
Plusy a minusy, se kterými je potřeba počítat
Nakonec je možná také dobré zmínit plusy a mínusy au-pair světa, které skutečně mohou nastat, aby člověk věděl, s čím může počítat a kdy je čas utéct. I špatná zkušenost je zkušenost, ale je dobré se jí vyhnout, pokud to jde.
- Chvílemi to bude náročné. Člověk je najednou sám v cizině a je úplně normální, pokud se cítí chvílemi sám nebo se mu občas zasteskne po domově. Na druhou stranu se možná naučí užívat si čas o samotě, což se do života hodí.
- Děti jsou nevyzpytatelné. Některé dny mohou být skvělé, jindy au-pair zažijí náročnější situace a vyslechnou si, že nejsou rodičem dítěte. Zde je dobré znamení, když se za vás jejich skuteční rodiče postaví a připomenou dětem, aby vás respektovaly a poslouchaly (vlastní zkušenost).
- Každý si nesedne s každým. To se může stát i v Česku, ale v zahraničí to může být náročnější. Proto je lepší s tím počítat.
+ Děti jsou skvělí učitelé učitelé jazyka, protože se učíte společně. Chvílemi je náročné si porozumět, ale stojí to za to.
+ Člověk prožije spousty nových zážitků, pozná jinou kulturu a ve většině případech mu tato zkušenost otevře oči.
+ Nakonec obrovským plusem jsou nové kontakty. Já jsem se svou hostující rodinou v kontaktu dodnes, do Anglie jezdím minimálně jednou ročně a jsem ráda, že je mám. Ale nemusí se jednat pouze o kontakty s rodinou. Vyplatí se najít si v daném městě facebookové au-pair skupiny a spřátelit se s dalšími lidmi, co dělají něco stejného. Či jinou skupinu, která člověka zajímá. Přátelé z různých koutů světa se totiž vždy hodí.