Modré světlo jako ničitel spánku i očí
Všichni toužíme po kvalitním a ničím nerušeném spánku. Přesto sami na sebe šijeme boudu tím, že před spaním surfujeme na mobilním telefonu a usínáme v jeho těsné blízkosti. I několika minutová kontrola mobilu před usnutím stimuluje náš mozek natolik, že následně nemůžeme usnout a cítíme se bděle. Mnohem větší problém ale způsobuje modré světlo, které vyzařuje z mobilního zařízení. Studie naznačují, že modré světlo snižuje produkci melatoninu, tedy hormonu úzce spjatého s kvalitním spánkem, a narušuje naše cirkadiánní rytmy. Modré světlo totiž vyzařuje vlnové délky podobnému světu denním, a tak naše tělo může nabýt dojmu, že je den. Odborníci proto doporučují, abyste alespoň dvě hodiny před plánovaným spánkem vypnuli veškerou elektroniku, včetně televize. Ideální příležitost ponořit se do čtení knížky, na jejíž otevření jste stále „neměli čas“.
Nejde ale jenom o spánek, výzkumy naznačují, že modré světlo má výrazný vliv i na naši pokožku. Jakmile modré světlo rozhodí přirozený cirkadiánní rytmus, pokožka si myslí, že je den, a tak nedochází k přirozenému nočnímu opravnému procesu. To následně může vést k viditelným známkám stárnutí, hyperpigmentaci, zánětu a oslabení povrchu pokožky. V neposlední řadě modré světlo ovlivňuje také náš zrak. Podle odborných výzkumů je jednou z příčin věkem podmíněné makulární degenerace, tedy nejčastějšího viníka ztráty zraku u starších lidí. Modrá oblast světelného spektra může také přispívat k poškození sítnice.
A co zdraví?
O mobilních telefonech a jejich vlivu na lidské zdraví bylo napsáno nespočet článků, mýtů i polopravd. Pravdou ale zůstává, že do současné doby neexistuje jediný výzkum, který by prokázal, že používání mobilních telefonů způsobuje rakovinu či jiný druh zdravotního rizika. Odborníci se ale shodují, že mobily vyzařují malé množství elektromagnetického záření, se kterým si není radno zahrávat. Světová zdravotnická organizace ale v roce 2011 varovala, že používání mobilu může mít karcinogenní účinky. Obzvláště to platí pro děti, jejichž pokožka hlavy a lebky je tenčí než u dospělého jedince, a tudíž náchylnější k záření.
Zdroj: sleepfoundation.org, asurion.com, news.yahoo.com