Mutti, nebo Richelieu?
Merkelová je mistryně náhod, které dokáže přetavit ve svůj prospěch. Díky náhodě se z ní stala zástupkyně tiskového mluvčí poslední východoněmecké vlády, která vznikla už na základě svobodných voleb po pádu berlínské zdi. A protože samotný tiskový mluvčí se bál létat, na očích byla při důležitých cestách do zahraničí jeho zástupkyně Merkelová.
V pravou chvíli na pravém místě byla i v roce 2000, kdy přišel její první velký skok do vody. Pečlivě promyšleným článkem v novinách nemilosrdně popravila tehdejšího kancléře Helmuta Kohla, svého dosavadního guru.
Na veřejnosti si Merkelová pěstovala pověst laskavé „Mutti“, maminky, která se o vše postará. V zákulisí se změnila v mistryni politických her, která likvidovala jednoho soupeře za druhým. Na prvních zasedáních vlády po Kohlově kritice plakala, postupem let se ale naučila být silná. Její podřízení z ministerstva tvrdili, že dokáže zaútočit nečekaně „jako had“. Na jedné tiskové konferenci jsem byl sám svědkem, jak ve vteřině přepnula z módu laskavé tetičky a rázně sepsula kolegu, který porušil stanovená pravidla.
Jinak je ovšem v osobním kontaktu Angela Merkelová převážně milá a překvapivě vtipná, i když si neustále zachovává určitý odstup. Ví, že řečnění není její silnou stránkou: její pisklavý hlas má tendenci přecházel do fistule. I proto dává médiím jen málo rozhovorů. Přemluvit ji k osobnímu interview je pro zahraniční novináře takřka nemožné.
Dnes už i řada jejích protivníků uznává, že je vždy převyšovala inteligencí. Své protějšky z jiných zemí válcovala při diplomatických jednáních svou perfektní připraveností a výdrží. Zatímco jiní premiéři na závěr nočních jednacích maratonů už klimbali v křeslech, Merkelová jim vnutila své řešení a svěží vyběhla před novináře.