Alkohol je pro mnohé součástí zábavy. Je naprosto běžné, že když se sejde více lidí, první otázkou je: co si dáš k pití. Považujeme to tudíž za normální. U některých lidí se ale může stát, že více než na čas s těmi lidmi, se těší právě na ten alkohol. A že si klidně i dají skleničku občas sami večer. To pořád nemusí znamenat, že jsou dotyční alkoholiky. Červená kontrolka ale začíná svítit, když chuť na alkohol přichází každý večer. Tento problém má 10 % Čechů, tedy okolo 900 tisíc lidí, a zhruba 1,5 milionu lidí popíjí rizikově. Jana byla jednou z nich.
Žila naplno, hodně cestovala, setkávala se s přáteli. Mateřská "dovolená" ji ale ustřihla křídla natolik, že domácí "klec", ve které se najednou ocitla, nebyla schopna zvládnout jinak než pravidelným popíjením. Nekonečný proud domácích trivialit místo zajímavé kreativní práce a dobrodružných cest. Ani obří láska k dětem nedokázala její rozjíždějící se závislost zastavit. Skončila v léčebně, protože její pití bylo už neúnosné.
Důvody k začátku s pitím mohou být různé, mezi ty velmi časté patří přehlcení, či naopak nedostatečné naplnění, nebo kombinace těchto věcí, jako tomu bylo u Jany. Vliv má samozřejmě i tlak okolí či vyrůstání v prostředí, kde je to běžné, a další věci.
Když léčebna nestačí
Léčebna člověka dostane z toho nejhoršího, ale často ten boj odchodem z ní nekončí, nýbrž začíná další. Jana se po odchodu z léčebny obrátila na průvodkyni, aby se dokázala vrátit zpátky do běžného života a nezbláznila se z něj. Velmi se bála, že začne znovu pít. Měla hrůzu z toho, jak ji přijme manžel a děti, zda jí budou důvěřovat, a z toho, jak bude bez berličky alkoholu zvládat každodenní kolotoč. „Jana ke mě nastoupila do roční cesty, která je minimem na to, aby se člověk po léčbě stabilizoval. Je nutné přeskládat život tak, aby byl sám o sobě smysluplný a příjemný a přestala se v něm vyskytovat neustálá nutnost úniku,“ vypráví Elen Kovalčíková ze SoulAdventure, která provádí lidi na cestě k vlastní svobodě.
Spolu začaly překopávat Janin život a obecné vzorce chování, myšlení i prožívání všude tam, kde to bylo možné. „Jana se začala učit mít více ráda sama sebe a skrze to i svůj život, i když v tu dobu zrovna nebyla na vrcholu tvoření. Postupně jsme také pracovaly na tom, aby Jana své tvůrčí schopnosti dokázala vnášet i do prosté každodennosti a nebrala ji jen jako nutné zlo. Soustředily jsme se také na přijetí pocitu viny za její selhání. Pocitu studu za celý ten problém, který dle jejího přísného vnitřního kritika "totálně nezvládla". Nebylo to snadné, ale povedlo se,“ doplňuje průvodkyně. V neposlední řadě pracovaly i na vytváření nových zdravých návyků a hledaly způsoby, jak by si mohla odfrknout i bez alkoholu.
Dnes je z Jany zralá žena, která ví, co chce a také ví, že za každé velké rozhodnutí musíme zaplatit nějakou cenu. Často ne malou. Velkým krokem pro ni bylo, že si založila malé podnikání, kde mohla realizovat své nápady. Pochopila, že pocit svobody vzniká v našem nitru a pokud nám schází, nepodpoří ho ani plná vnější volnost.