Vše nemůže být vždy růžové, a tak i ve vztazích, které jsou naprosto skvělé a nechcete, aby skončily, se občas objeví neshody a možná i hádky. Nejedná se přitom pouze o romantické vztahy, ale i ty přátelské, rodinné či dokonce pracovní. A v takových případech mnohdy pomáhá zdravá komunikace a i schopnost se omluvit.
Jde totiž o to, že omluva není pouze společenskou formalitou. Podle Beverly Engel – psychoterapeutky a obhájkyně obětí různých forem násilí – se jedná o důležitý rituál, způsob, jak projevit úctu a empatii ukřivděné osobě. Je to také způsob, jak uznat čin, který, pokud by byl jinak ponechán bez povšimnutí, by mohl ohrozit vztah. Omluva má schopnost odzbrojit ostatní od jejich hněvu a zabránit dalším nedorozuměním. I když omluva nemůže zvrátit špatné činy, co už byly napáchány, může zrušit jejich negativní účinky.
Omluva tak pomáhá překonat hněv, zabraňuje uvíznout v minulosti a zároveň otevírá dveře k odpuštění. Je navíc výhodná pro obě strany. Výčitky a stud mohou člověka vnitřně skličovat, dokud se neomluví. To mu totiž pomůže převzít odpovědnost za své jednání a zbavit se sebevýčitek.