Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

5 vědecky podložených způsobů, díky kterým se budete cítit více naživu

Když nastanou letní dny, někteří lidé mají tendenci trochu zpomalit a více si užívat odpočinku na sluníčku. Pro jiné je to ale složité. Přeci jen už nejsou studenty a nemají dva měsíce prázdnin, kdy nemusí nic dělat. Pokud se to týká vás, americká psycholožka dává studiemi podložené tipy, jak si více užít léto i život.

Tereza Čaladi | 10. 07. 2023

Když někteří lidé vstoupí do dospělého života, může se pro ně stát poměrně snadno stereotypním. Práce, domov, práce, cvičení, spánek, práce, domov… Navíc s prací je často spojený i stres, kvůli kterému se na ni více a více soustředí a méně se zaměřují na to, co je dělá šťastnými. To ovšem časem může vést k syndromu vyhoření či k jiné psychické nepohodě. Stačí přitom malé každodenní změny k tomu, aby byl člověk šťastnější.

Vědecky podložené způsoby, díky kterým se budete cítit více naživu

Dotorka Juliana Breines je americká psycholožka, která se ve svém výzkumu zaměřila na to, jak vnímání sebe samého a každodenní chování ovlivňuje stres. Pro server Psychology Today sepsala několik tipů, jak své tělo i mysl více uklidnit a v důsledku toho si více užívat života. Zde je několik z nich:

1. Dělejte věci, protože je opravdu chcete dělat

Jednou z důležitých lidských psychických potřeb je autonomie, neboli schopnost rozhodovat se a řídit své vlastní chování, spíše než cítit se pod kontrolou nebo pod tlakem. Pracovní život může člověka pod tento nátlak snadno dostat. V takovém případě je důležité si připomenout důvody, proč si ceníte věcí, které musíme dělat. Zároveň je ale dobré najít si čas na to, co opravdu chcete dělat, co vás těší. Ať už se jedná o nějaké koníčky, nebo trávení společného času s partnerem.

Zároveň přijměte to, zda jste extrovert, či introvert a pracujte s tím. Nemusíte se nutit do konverzací s mnoha lidmi, pokud si chcete sami číst. A není nutné, abyste byli někde sami, pokud chcete být s lidmi.

2. Vybočte ze své obvyklé rutiny

Rutina je dobrá. Zejména z toho důvodu, že vám potom povinnosti rychleji odsýpají a vy máte více času na to, co vás baví. Ale člověk si musí podle studií hlídat, aby neupadl do každodenního stereotypu, který ho otráví. Proto je dobré čas od času vymyslet něco, co váš všední den udělá trochu nevšedním. Může se jednat o vyzkoušení nové kuchyně, jít neobvyklou cestou domů nebo se podívat na film, který není na první pohled zrovna váš žánr.

Mohlo by se vám líbit

Nuda a šeď. Tak popisují svůj život lidé, kteří se setkali se stagnací. Jak se z ní dostat?

Možná vás to překvapí, ale spoustu lidí se někdy dostane do bodu, kdy jim jejich život nedává příliš smysl, nemají motivaci se v něm snažit a neví, co dál. Naštěstí existují způsoby, jak se s tím poprat a svůj život opět nastartovat.
marianne.cz

3. Znovu se spojte se svým mladším já

Pocit, že jste naživu, může být přirozenější, když jsou lidé mladí, ale se stárnutím se nemusí ztratit kontakt s tímto mladistvým duchem. Série experimentů o výhodách nostalgie zjistila, že zpětná reflexe pozitivních vzpomínek z minulosti zvýšila u lidí pocity spojení mezi tím, kým jsou nyní a kým byli tehdy, což v nich vyvolalo pocit oživení. Nostalgická hudba se ukázala jako silný způsob, jak tento pocit vyvolat.

4. Stůjte si za tím, čemu věříte

Lidé, kteří mají to, co výzkumníci nazývají „autentickým vnitřním kompasem“, mají také tendenci zažívat větší vitalitu. Tento vnitřní kompas zahrnuje jasný smysl pro to, co považujete za skutečně důležité, dodržování svých zásad v obtížných situacích a sledování cílů, pro které jste zapálení. Zároveň je jeho součást být méně náchylní k tlaku přizpůsobení se a vyhovění ostatním.

5. Oceňujte základní fakt, že jste naživu

Jedním z důvodů, proč se ne vždy lidé cítí naživu, je to, že to prostě není v jejich myslích v popředí – jsou příliš zaneprázdněni soustředěním se na jiné věci. Výzkum ale potvrzuje, že když se člověk nad tím čas od času zastaví a zamyslí, cítí vděčnost, že ho může žít (zejména pokud splňuje výše zmíněné zásady).

Mohlo by se vám líbit

Lesní mysl: Finská metoda pro zklidnění mysli i duše

Co se týče pomalejšího životního stylu a schopnosti žít v přítomnosti, můžeme s jistotou říct, že jsou skandinávské země napřed. Některé z jejich metod se ovšem postupně dostávají k nám. Jednou z nich je Lesní mysl.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit