Když někteří lidé vstoupí do dospělého života, může se pro ně stát poměrně snadno stereotypním. Práce, domov, práce, cvičení, spánek, práce, domov… Navíc s prací je často spojený i stres, kvůli kterému se na ni více a více soustředí a méně se zaměřují na to, co je dělá šťastnými. To ovšem časem může vést k syndromu vyhoření či k jiné psychické nepohodě. Stačí přitom malé každodenní změny k tomu, aby byl člověk šťastnější.
Vědecky podložené způsoby, díky kterým se budete cítit více naživu
Dotorka Juliana Breines je americká psycholožka, která se ve svém výzkumu zaměřila na to, jak vnímání sebe samého a každodenní chování ovlivňuje stres. Pro server Psychology Today sepsala několik tipů, jak své tělo i mysl více uklidnit a v důsledku toho si více užívat života. Zde je několik z nich:
1. Dělejte věci, protože je opravdu chcete dělat
Jednou z důležitých lidských psychických potřeb je autonomie, neboli schopnost rozhodovat se a řídit své vlastní chování, spíše než cítit se pod kontrolou nebo pod tlakem. Pracovní život může člověka pod tento nátlak snadno dostat. V takovém případě je důležité si připomenout důvody, proč si ceníte věcí, které musíme dělat. Zároveň je ale dobré najít si čas na to, co opravdu chcete dělat, co vás těší. Ať už se jedná o nějaké koníčky, nebo trávení společného času s partnerem.
Zároveň přijměte to, zda jste extrovert, či introvert a pracujte s tím. Nemusíte se nutit do konverzací s mnoha lidmi, pokud si chcete sami číst. A není nutné, abyste byli někde sami, pokud chcete být s lidmi.
2. Vybočte ze své obvyklé rutiny
Rutina je dobrá. Zejména z toho důvodu, že vám potom povinnosti rychleji odsýpají a vy máte více času na to, co vás baví. Ale člověk si musí podle studií hlídat, aby neupadl do každodenního stereotypu, který ho otráví. Proto je dobré čas od času vymyslet něco, co váš všední den udělá trochu nevšedním. Může se jednat o vyzkoušení nové kuchyně, jít neobvyklou cestou domů nebo se podívat na film, který není na první pohled zrovna váš žánr.