1. Identifikujte příčinu
Žárlivost vede k pocitům hněvu, zášti a smutku. Často vám ale může napovědět něco o vašich vlastních potřebách. Snažte se pochopit důvody toho, proč žárlíte. Co vaši žárlivost vyvolává? Jsou vaše obavy oprávněné? I když je často spojena s romantickými vztahy, žárlivost se může objevit, kdykoli se obáváte, že ztratíte něco nebo někoho, kdo je pro vás důležitý. Tak se odlišuje od závisti, která zahrnuje chtít něco, co patří někomu jinému.
Psychoterapeutka Sarah Swenson, jejíž postřehy o žárlivosti uveřejnil server healthline.com říká: „Pokud se u vás objeví ten známý žárlivý pocit bodnutí, zeptejte se sami sebe, co je jeho kořenem.”
2. Pracujte na sebedůvěře a trénujte všímavost
Podpořte svou sebeúctu. Více si věřte a uvědomte si, že máte svou hodnotu. Čím více si budete věřit, tím měně ohroženi okolím si budete připadat. Vaše žárlivost může pramenit z nejistoty nebo vzorců minulých vztahů a minulých zklamání. Pokud za pocity žárlivosti cítíte vinu, uvědomte si, že žárlivost je do velké míry normální, přirozenou emocí.
Na druhou stranu vám může dávat pokřivený pocit reality a neúměrně vás trápit. Můžete trénovat techniky všímavosti, které vám pomohou věnovat pozornost vašim pocitům, aniž byste je odsuzovali nebo kritizovali. Všímavost vám umožní, že se nebudete za žárlivé pocity zbytečně trestat.