2# Udělejte si efektivní to-do list
Spousta lidí si tvoří to-do listy jako seznam, který v průběhu dne odškrtává. To-do list však může mít i jinou a daleko efektivnější podobu. Zkuste si ho zpracovat tak, že si vypíšete úkoly a k nim přiřadíte časovou dotaci, kterou si na danou práci vyčleníte. Například vyřizování e-mailů (30 minut), tvorba prezentace (1 hodina). Díky tomu, že si vedle úkolů napíšete i čas, který nad nimi chcete strávit, si můžete práci lépe rozložit do celého dne.
V ideálním případě si stanovte jasné pořadí úkolů, ve kterém je budete zpracovávat. Tento postup vám ulehčí práci s prioritizací, kterou si dávno odbudete hned ráno a nebudete tak muset trávit dlouhé minuty přemýšlením nad tím, na jakou práci se vrhnete dál.
3# Odpočívejte… často
Odpočinek je minimálně stejně důležitý, jako samotný čas strávený prací. Ne-li důležitější. Váš mozek totiž potřebuje občas vypnout a takříkajíc „dobít baterky“. Proto si stanovte během dne několik přestávek, které se skutečně snažte dodržet. V záchvatu práce má mnoho lidí tendenci odsouvat pauzy s vidinou dřívějšího odchodu domů. Jenže kvůli tomu se může stát, že nakonec pod záplavou úkolů nakonec zůstanete v práci ještě déle.
Je vědecky prokázáno, že přestávky pomáhají se soustředěním během práce. Protože když nepřerušeně pracujete na úkolu, je velmi snadné ztratit koncentraci a zabřednout do úkolu, který v tu chvíli pro vás nemá řešení. Pauzy navíc poskytují jakýsi magický prostor, ve kterém můžete odstoupit od problému či úkolu, a díky tomu nad ním získat nadhled.