Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Děti potřebují při výběru sportu volnost, kromě pohybu je důležitý i odpočinek, říká sportovní fyzioterapeut David Jindra

Správná péče o tělesnou kondici může zajistit nejen vyšší výkon sportovce, ale také předejít nechtěným zraněním z nesprávného přetížení svalů či kloubů. Své o tom ví i sportovní fyzioterapeut David Jindra, který poskytl redakci Marianne pár cenných rad mladým sportovcům.

Jana Szkrobiszová | 7. 06. 2024

Díky práci fyzioterapeuta mohl zůstat u sportu naplno

Tento odborník na pohybový aparát byl sám nadějným juniorským sportovcem, ale bohužel kvůli vážným zraněním a následným operacím nemohl ve sportovní kariéře pokračovat. Práce fyzioterapeuta mu však umožnila zůstat u sportu naplno. Zeptali jsme se Davida, jak správně pečovat o kondici a předcházet tak zbytečným úrazům.

Mohlo by se vám líbit

Jaké doplňky výživy pro sportovce juniory jsou vhodné?

Lze doporučit ty sportovní doplňky, jejichž úkolem je pomoci naplnit nutriční potřeby mladých sportovců, doplnit energii, vitaminy a minerály a optimalizovat hydrataci.
marianne.cz

Jaké kroky byste doporučil rodičům, kteří chtějí minimalizovat riziko zranění u svého dítěte, které se začíná věnovat sportu profesionálně, zejména v souvislosti s jeho první soutěží?

Aby rodiče minimalizovali riziko zranění u svého dítěte, které začíná s profesionálním sportem, doporučuji následující kroky: týdenní tréninkový režim zahrnující i odpočinek, regeneraci s vyváženou stravou a pravidelný funkční svalový test (MFK), který určí svalové dysbalance a umožní přizpůsobit trénink potřebám dítěte.

Můžete nám přiblížit, jak vypadá ideální tréninkový plán pro mladého sportovce, aby bylo dosaženo optimálního výkonu a zároveň se minimalizovalo riziko přetížení?

Toto je jednoduchá otázka, ale odpověď na ni je složitější. Obecně platí, že s rostoucím objemem zátěže a tréninkových dávek je nezbytné zvyšovat i míru relaxace a regenerace ve všech jejích formách, včetně rehabilitace.

Mohlo by se vám líbit

Jak správně poskytovat první pomoc při sportovních aktivitách

Při každé sportovní aktivitě hrozí riziko poranění, i kdyby šlo jen o sport na rekreační úrovni. Na to bychom proto měli vždy myslet a náležitě se připravit. Jak tedy postupovat a jak poraněnou osobu ošetřit?
marianne.cz

Jak důležitý je psychický trénink pro mladé sportovce a jaké techniky doporučujete pro zlepšení jejich mentální odolnosti?

Psychická příprava je velmi důležitá zvláště u vrcholových sportovců, kde hranice mezi úspěchem či kvalitním výsledkem a neúspěchem často závisí právě a jen na psychické odolnosti. Při práci se sportovci žákovských až juniorských kategorií je potřeba znát i rodinné poměry, stereotypy a tak podobně. Kolikrát nároky rodičů z důvodu jejich nesplnění cílů mohou negativně ovlivnit zdravý rozvoj talentovaného sportovce.

Jaké jsou vaše doporučení ohledně výběru sportovního vybavení pro mladé sportovce, aby bylo bezpečné a zároveň podporovalo jejich výkon?

Odpověď závisí na druhu sportu. Z pohledu fyzioterapie je však u dětí a mladistvých zásadní udržení rovnováhy a rozvoj všestranné koordinace. U jednostranně zatěžujících sportů jsou nezbytná kompenzační cvičení k dosažení svalové koordinační rovnováhy. Doporučuji cvičení s vlastní vahou, například s využitím TRX, což je systém závěsných popruhů umožňující širokou škálu cviků na rozvoj síly, rovnováhy, flexibility a stability. Dalšími vhodnými pomůckami jsou úseče a bosu.

Sportování má svou druhou stránku, kterou jsou zranění. Jaké jsou nejčastější úrazy, se kterými se setkáváte u mladých sportovců, a jakým způsobem jim lze předcházet?

Nejčastějšími úrazy u mladých sportovců jsou kloubní poranění, jejichž druh se liší podle typu sportu a věku sportovců. Další velkou skupinou jsou poranění svalových vláken v různém rozsahu. Jako prevenci bych doporučil nepřetěžovat organismus mladých sportovců, zajistit dostatečný odpočinek, pravidelný stretching a kompenzační cvičení.

Mohlo by se vám líbit

3 nejúčinnější cviky na pevná stehna a hýždě podle fitness trenéra: Můžete je dělat i z pohodlí domova

Plavková sezóna se pomalu a jistě blíží, a tak je nejvyšší čas opřít se do zpevnění některých částí těla. Dnes se konkrétně budeme věnovat spodní části, tedy hýždím a stehnům. Certifikovaný fitness trenér Michal Šetina nám prozradil, jaké tři cviky jsou na tyto partie ty nejúčinnější vůbec. Jsou jednoduché, efektivní a v klidu je můžete cvičit i z pohodlí domova.
marianne.cz

Jaké metody nebo techniky fyzioterapie jsou nejefektivnější pro zotavení po sportovním zranění a návrat k tréninku?

I tato otázka nemá jednoznačnou odpověď. Pokud bych to měl zobecnit, nejdůležitější je správná diagnostika, na jejímž základě se volí adekvátní techniky prevence a léčby. Nepodcenil bych ani znalost reakcí konkrétního sportovce na různé techniky, protože každý jedinec reaguje odlišně.

Jaký vliv má správné stravování na výkon a regeneraci mladých sportovců a jaké tipy byste doporučil rodičům pro přípravu vyvážených jídel?

Správné stravování je nedílnou součástí přípravy mladých sportovců. Tipy na stravování se liší podle typu sportu a úrovně zátěže, ale vždy je nutná vyvážená strava a spolupráce s odborníky na výživu. Důležité je také zohlednit individuální potřeby každého sportovce, protože i v rámci jednoho sportu mohou existovat značné rozdíly.

Jak hodnotíte připravenost našich hokejistů na mistrovství světa z vašeho profesionálního hlediska fyzioterapeuta?

Naši hokejisté prokázali vynikající psychickou odolnost a připravenost. Mnoho zranění nebylo záměrně uvedeno, a přesto se s nimi hráči skvěle vypořádali. Tým má k dispozici jednoho z nejlepších fyzioterapeutů v České republice, pana Pavla Koláře.

A na závěr rada pro rodiče a děti od fyzioterapeuta, který pracoval s úspěšnými juniorskými lyžaři, hokejisty a dospělými žokeji: „Naslouchejte svému tělu, nepřeceňujte své síly a neváhejte se poradit s odborníky. Rodičům doporučuji, aby netlačili na své děti tam, kde sami sportovci nechtějí. Výkon by měl vycházet z jejich vlastní motivace a vůle.“

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Slavné matky po čtyřicítce: Je věk v mateřství opravdu jen číslo?

Slavné matky po čtyřicítce: Je věk v mateřství opravdu jen číslo?

Cestování
Geocaching: Venkovní zábava, která vás vytáhne ven a děti nadchne pro procházky

Geocaching: Venkovní zábava, která vás vytáhne ven a děti nadchne pro procházky

Poradna
Dovolená, za kterou nezaplatíte ani korunu: Představujeme vám Staycation

Dovolená, za kterou nezaplatíte ani korunu: Představujeme vám Staycation

Dům
Pohádkový domek, který ani vlk nesfoukne: Jak sedmadvacetiletá architekta postavila betonový zázrak

Pohádkový domek, který ani vlk nesfoukne: Jak sedmadvacetiletá architekta postavila betonový zázrak