Zdraví
Klimatizace ovlivňuje naši psychiku, tvrdí odborníci. Jak proti tomu bojovat?
Sedět v horkém létě v klimatizované místnosti patří mezi moderní luxus. Ovšem může mít klimatizace i nějaké zásadní nevýhody? Podle některých odborníků ano – a nejde jen o to, že bychom z ní mohli nastydnout.
Někdy mi to v kanceláři vůbec nemyslí. Přistihnu se, že deset minut koukám z velkého okna, které nejde otevřít, a snažím se vygenerovat nějakou myšlenku. Když se o to samé snažím v kavárně, jde mi práce od ruky mnohem lépe, i když jsem většinou v rušném prostředí. A někdy mám pocit, že dny, kdy celý den prosedím v kanceláři. Ale i když mám někdy problém uvědomit si své pocity, jistou nepohodu prozradí moje pleť. Pupínky, pleť bez života, „vycucaná“ a suchá. Je možné, že mám alergii na kancelářské prostory? Nebo si vymýšlím a hledám si záminky, abych mohla pracovat ve stylových kavárnách?
„To si nemyslím, často totiž dochází k vyčerpání či ztrátě energie. Problémem může být i to, že při zapnuté klimatizaci se nemají otevírat okn a s tím může souviset i psychické problémy obzvlášť u lidí, kteří v práci nemají na vybranou a v uzavřené místnosti trpí stísněnými pocity. Navíc vzduch v klimatizovaných prostorách byl už několikrát znovu vdechnut, což může způsobit špatné soustředění,“ říká aromaterapeutka Romana Kotěrová.
V posledních letech přibývá nemocí, které mají souvislost v pobytem v klimatizovaných prostorách. Například špatně čištěné klimatizace mohou být příčinou zhoršení alergií, v uzavřeném okruhu totiž mohou cirkulovat plísně i prach. Tahle problematika má i své pojmenování: syndrom nemocných budov. Ten způsobuje vyšší nemocnost zaměstnanců, kteří trpí bolestmi hlavy, porochami pozornosti, únavou, podrážděním očí i nevolností. Jak tedy pobyt v klimatizovaných místnostech lépe zvládnout?
ČTĚTE TAKÉ: Marianne v terénu: Den práce odkudkoli
1. Pomáhejte si vůněmi
Skvěle fungují hlavně citrusové vůně. Dokáží podpořit koncentraci, zároveň mají čistící účinek, který oceníte třeba když máte vztek, nebo cítíte úzkost. Citrón je také antibakteriální a zlepšuje imunitní systém.
Tip: Osvěžovač vzduchu s citronem, Noblis Tilia, 349 Kč
2. Esencemi k lepší komunikaci
Pokud v kanceláři trpíte úzkostí a máte problém vyjádřit své názory a pocity, zkuste přidat pár kapet Bachových esencí do nápoje, který momentálně pijete.
Tip: Bachovy esence Timididé – Komunikace, www.bio-bachovky.cz, 411 Kč
3. Zavlažujte pleť
Nedostatečná vlhkost vzduchu způsobuje odpařování vody v kůži. Nezáleží na tom, jestli máte pleť suchou nebo mastnou, pleť trpí v každém případě. Jako nutnou záchranu na pracovní stůl si pořiďte hydratační vodu ve spreji a nastříkejte se jí každou hodinu.
Tip: Bylinná osvěžující a hydratační voda, Havlíkova přírodní apotéka, 235 Kč
4. Pijte
Pocity žízně v klimatizovaných prostorách se snižuje, ale to neznamená, že by tělo nepotřebovalo hydratovat. Právě naopak! Dva litry vody jsou důležité!
Tip: Pokud máte problém s dodržováním pitného režimu, stáhněte si aplikaci Pitný režim, která vás bude nabádat pít vodu pravidelně.
5. Hlídejte teplotu
I když udeří tropy, nesnižujte teplotu klimatizace o víc než pět až sedm stupňů, větší teplotní rozdíl může organismus špatně snášet. Problematiku klimatizací dokonce upravuje zákon, podle něj teplota v kanceláři nemůže být nižší než 24,5 stupňů.
Klimatizace ovlivňuje naši psychiku, tvrdí odborníci. Jak proti tomu bojovat?