Zlín
Když se řekne Zlín, většina z nás si vybaví jedno jediné jméno – Tomáš Baťa. Není divu, podnikatel a vizionář proměnil Zlín na přelomu 19. a 20. století v pumpující průmyslové město. Pokud chcete poznat historii Zlína, vydejte se do Továrního areálu! Právě tam se dozvíte, jak to ve Zlíně kdysi vypadalo, kdo vymýšlel propracovaný urbanistický koncept továrny v zahradách a jak vypadal den baťovského dělníka. Projděte si nejen Tovární areál, ale také dělnické čtvrti, vydejte se k vile Tomáše Bati i ředitelské vile. Architektonicky je ve Zlíně na malém prostoru spousta skvělých věcí k objevování. Abyste na to nebyli sami, vezměte si do ruky skvělého průvodce jménem Zlínský architektonický manuál.
Architektura ale není jediným lákadlem Zlína. Za návštěvu totiž stojí také zrekonstruovaný Park Komenského, kde si můžete dát jídlo, skleničku, dopřát si piknik nebo si odpočinout ve stínu stromů. S dětmi si naopak nenechte ujít návštěvu Zoologickou zahradu Zlín, která je vůbec nejnavštěvovanějším turistickým místem na Moravě. Nové expozice jsou často průchozí, můžete si tu pohladit rejnoka, pozorovat loni narozené africké slůně, dovádějící v novém výběhu Karibuni nebo navštívit největší expozici jaguárů v Evropě.
Broumov
Za návštěvu bezesporu stojí také východočeské město Broumov, které utrpělo odsunem sudetských Němců po 2. světové válce a dlouho bylo považováno za ospalý pohraniční region. V posledních letech se zde hlavně díky působení Agentury pro rozvoj Broumovska dějí zajímavé věci, z nichž nejvýznamnější byla rekonstrukce Broumovského kláštera za zhruba 250 milionů korun. A tím příval energie v Broumově nekončí. Možná už jste zaslechli, že Broumov kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028.
Pokud jste milovníky vážné hudby, pak si letos v létě nenechte ujít hudební festival Za poklady Broumovska. Koncerty se konají každou letní sobotu v jedné ze staveb z tzv. Broumovské skupiny kostelů, což jsou významné barokní památky z dílny architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhofera.