(Ne)známé vily
Když se řekne architektura a Brno, většina z nás si vybaví pohled na funkcionalistický skvost, tedy vilu Tugendhat. Nejslavnější brněnskou vilu objevíte ve čtvrti Černé Pole, které kraluje už od roku 1930. Pokud si na návštěvu vily děláte zálusk, na nic nečekejte a rovnou si rezervujte vstupenky. A když říkáme, abyste na nic nečekali, pak to myslíme vážně. Vzhledem k velkému zájmu o návštěvu vily je běžné, že jsou vstupenky vyprodané na nejméně dva měsíce dopředu.
V případě, že vám návštěva vily Tugendhat nevyjde, nezoufejte. Pozornost si totiž zaslouží také vila Stiassni, funkcionalistická kráska, kterou navrhl architekt Ernest Wiesner pro rodinu textilního průmyslníka Alfreda Stiasnniho. I když vila Stiassni není v takové záři reflektorů jako její vrstevnice vila Tugendhat, její osud je neméně zajímavý. Po druhé světové válce se z vily stala reprezentativní vládní vila, ve které nocovala nejen většina československých prezidentů, ale také kubánský vládce Fidel Castro nebo egyptský prezident Násir. Dobrou zprávou také je, že vstupenky nejsou vyprodané na měsíce dopředu, a tak můžete vilu Stiassni navštívit téměř kdykoliv, kdy se vám zachce.
V Brně se můžete kochat nejen přehlídkou funkcionalistické architektury, ale také krásami architektury secesní. Důkazem je vila Löw-Beer, která spatřila světlo světa v roce 1903. Původně ji sice nechal vystavět továrník Moritz Fuhrmann, avšak po jeho smrti vilu koupil textilní magnát Alfred Löw-Beer. Mimochodem, právě Alfred Löw-Beer daroval v roce 1929 část svého pozemku dceři Gretě ke stavbě vily Tugendhat. Aktuálně můžete ve vile navštívit expozici Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat. A když už jsme u secese, nelze nezmínit ani Jurkovičovu vilu, umístěnou ve svahu nad řekou Svratkou v brněnských Žabovřeskách.