Proč si jsou psi a jejich majitelé tak podobní
Jedním z prvních psychologů, který tento fenomén zkoumal, byl podle BBC Michael Roy z Kalifornské univerzity v San Diegu. Svůj výzkum provedl konkrétně tak, že se vydal do psích parků, vyfotografoval pejsky a jejich majitele zvlášť a poté požádal skupinu účastníků, aby se je pokusili k sobě přiřadit. Ukázalo se, že to dokázali s rozumnou přesností (aniž by je někdy předtím viděli).
Důvodem je takzvaný „efekt expozice“. Jako lidi totiž máme tendence inklinovat věcem, které nám jsou známé, tedy i podobné. Z toho důvodu – kromě jiného – k sobě přitahujeme i lidi (přátelé i partnery) s podobnými rysy jako máme my.
Velkou roli při spojování pejsků a jejich páníčků hrají oči
Výsledek podobnosti pejsků a jejich majitelů je sice založen na povrchním vzhledu, tedy na tom, co vidíme na první pohled – například ženy s dlouhými vlasy spíše preferují psy s dlouhýma ušima a k tomu si lidé často vybírají psy s podobným tvarem postavy. Ale roli hrají i jemnější rysy, konkrétně oči.
K tomuto závěru došla studie z roku 2015, která navázala na výzkum Michaela Roye. Podle ní míra, s jakou účastníci dokázali správně spárovat osobu s jejím psem, výrazně klesla, když byly oči na fotografiích maskovány.