
Zlatovláska a Madlenka pradlenka z Červené Lhoty
Zámek Červená Lhota je pro princezny jako dělaný. Právě zde plnil Jiřík tři úkoly, aby získal pro svého krále Zlatovlásku. Natáčela se tady i pohádka o Štěstí a kráse, kde se pradlenka Madlenka stane princeznou a princezna pradlenkou. Zámek byl postaven ve 14. století. Dříve však měl bílou barvu, červenou fasádu získal až v 17. století. Pojí se k tomu několik pověstí. Jedna z nich vypráví o únosu zámecké paní ďáblem. Zacházel s ní tak surově, že na zdi zůstaly stopy její krve. Ty nešly smýt a tak se zámek celý natřel na červeno.

Z pekla štěstí a Pyšná princezna v Telči
Pro fanoušky českých pohádek je Telč velice známým místem. Filmaři si ho pro natáčení vybrali již mnohokrát. Tento renesanční klenot s nádherným náměstím ročně navštíví tisíce turistů. Jedním z důvodů jsou i právě pohádky, které návštěvníky navnadily. Zámek si zahrál v Pyšné princezně hned na začátku. Byl to totiž zámek krále Miroslava, který spěchal z telčské zahrady, když mu poslové přivezli obraz princezny Krasomily. Zámek známe i z obou dílů Z pekla štěstí nebo pohádky Jak se budí princezny.

Čertova nevěsta z Buchlovic
Zdeněk Troška si pro natáčení Čertovy nevěsty vybral barokní zámek Buchlovice. Ve filmu se často objevuje i zahrada a anglický park, které jsou řazeny mezi nejkrásnější zámecké zahrady v České republice.

Vranov nad Dyjí
Nedaleko vranovské přehrady se na skále tyčí romantický zámek Vranov, jež chtěla získat do své moci Jiřina Bohdalová jako Nesmrtelná teta. K areálu patří i nádherná kaple Nejsvětější trojice.

Šíleně smutná na zámku Blatná
Nevěříme, že šíleně smutná princezna byla opravdu tak šílené smutná, když bydlela na krásném zámku jako je Blatná. V pohádce můžeme vidět zámecký rybník, do kterého spadl princ Václav z vrby. Dále se pohádka natáčela i na nádvoří, kde byla umístěna nosítka s omráčeným princem. Zámek patří mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější v České republice.

Lorenz a Ferenz a Anička kozí nožička na zámku Lemberk
Na jakém místě vymýšleli nenasytní rádcové nesmyslné daně? Ne, nemáme na mysli Pražský hrad ani aktuální politickou situaci České republiky. Mluvíme o pohádce Tajemství staré bambitky, která se natáčela na zámku Lemberk. Své interiéry zámek propůjčil i jiným pohádkám, a to např. Čert ví proč nebo klasice – Císařův pekař a Pekařův císař.

Krakovec a Večernice
Princ Velen bojoval s Mrakomorem o Večernici na gotické zřícenině hradu Krakovec. Dále se zde natáčely záběry z filmu Ať žijí duchové. Zajímavostí je, že hrad byl posledním útočištěm mistra Jana Husa.

Pernštějn a Růženka
Mohutná stavba hradu Pernštejn se objevila v pohádkách Jak se budí princezny, Čert ví proč, Sedm krkavců, Sůl nad zlato a Pták Ohnivák. Hrad svou mohutnost podtrhuje vyvolanou iluzí, kdy máte pocit, že jeho zdi sahají až do nebe. Několik budov a věží se totiž rozšiřuje o arkýře. Díky tomu působí hrad jako nedobytný a je pro pohádky jako dělaný.

Ševcův Bouzov
Když si poručil Evžen Habsburský postavit stavbu plnou věží, cimbuří a střílen, jako by věděl, že nechává stavit hrad pro české pohádky. Natáčela se zde pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Pyšná princezna, O medvědu Ondřejovi, dokonce i Arabela a italská pohádka Fantaghiro.

Myší kožíšek na Kokoříně
Hrad Kokořín se stal místem natáčení pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele. Objevuje se například v záběru, kdy vojáci volají kuchaře před prince. Zajímavostí je, že vojáci volají z Kokořína i průhonického zámku zároveň. Přitom před kamerou to dělá dojem jednoho sídla. Dále můžeme hrad vidět i v nové pohádce Korunní princ, kde se princ Kryštof Hádek, toužíc po následnictví trůnu, chce zbavit svého bratra.
Prohlédněte si další galerie
- Dům v srdci Českého ráje: Kde se setkává klid, tradice a moderní architektura
- Nejlepší způsoby zdobení velikonočních vajíček: Tradiční techniky i nové nápady
- Na jihu Čech vyrostla áčková chata Alex: Ztělesněná vzpomínka na dědečka je plná příběhů
- V mini bytě si mladý lékař pěstuje rajčata, která zalévá vodou ze sprchy
- Kategorie Zábava