Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Nejlepší způsoby zdobení velikonočních vajíček: Tradiční techniky i nové nápady

Velikonoce se blíží a s nimi přichází čas tradic, rodinných setkání a kreativního zdobení vajíček. Malovaná vejce jsou symbolem jara a života a rozhodně nemusí být každý rok stejná. Pokud už máte plné zuby obyčejného barvení v kupovaných barvách a chcete letos něco jiného, kreativního a originálního, jste tu správně. Podívejte se s námi na nejlepší techniky, které jsou nejen krásné na pohled, ale dají se jednoduše zvládnout doma s minimem nákladů a spoustou radosti. 

nikola.zatloukalova | 25. 03. 2025

1. Vosková batika: tradice s vůní dětství 

Batikování vajíček voskem patří mezi nejstarší české velikonoční zvyky. Pamatujete si možná na babičku, jak nad plamenem svíčky rozehřívá vosk a pečlivě kreslí drobné puntíky, kytičky a lístky na vajíčka. Tato technika spočívá v tom, že rozehřátým včelím voskem nanášíte vzor na ještě neobarvenou skořápku pomocí špendlíku či speciálního pera. Jakmile vosk ztuhne, vajíčko ponoříte do připravené barvy. Po uschnutí vajíčka jemně seškrábnete nebo setřete vosk. Pod voskem zůstane světlý vzor na tmavším pozadí, což vytváří nádherné, jemné a detailní vzory. Chce to sice trochu trpělivosti a pevnou ruku, ale výsledky stojí za to, a kromě krásných vajíček si domů přinesete i zážitek plný nostalgie a pohody. 

Podívejte se, jak mohou vypadat i vaše velikonoční vajíčka

2. Decoupage neboli ubrousková technika: jednoduchá elegance 

Pokud nemáte příliš trpělivosti s jemnou kresbou a hledáte něco jednoduššího, přesto efektního, zkuste decoupage. Na tuto techniku potřebujete jen obyčejné ubrousky s krásným motivem, lepidlo na decoupage (případně zředěný Herkules), štětec a lak. Z ubrousku vystřihnete požadované motivy, odstraníte přebytečné vrstvy ubrousku a přilepíte na skořápku. Po zaschnutí přetřete celé vajíčko ještě jednou tenkou vrstvou lepidla nebo bezbarvého laku, který zajistí, že motiv pevně drží a vajíčko krásně leskne. Výsledek působí velice profesionálně, navíc máte nekonečné možnosti designu – od vintage stylu až po moderní geometrické vzory. 

3. Mramorovaná vajíčka: překvapivě snadná technika s efektním výsledkem 

Máte doma starší laky na nehty, které už nepoužíváte? Využijte je ke zdobení velikonočních vajíček. Jednoduše napusťte do misky teplou vodu, na hladinu nakapejte několik různých odstínů laků a opatrně promíchejte párátkem nebo špejlí. Pak do vody vložte vejce a pomalu je otáčejte, dokud se lak nepřilepí na celou skořápku. Vajíčka následně položte na pečicí papír a nechte uschnout. Výsledkem jsou nádherné abstraktní vzory, které působí sofistikovaně a zcela originálně. Každé vajíčko je unikátní a získáte efektní dekorace, které zaujmou na první pohled. 

Mohlo by se vám líbit

Vánoční ozdoby se mění na velikonoční: Zamilujte si ručně vyráběné skleněné dekorace z české sklárny

Jaro o sobě dává vědět čím dál víc a s ním přichází i nová inspirace pro domácí výzdobu. Skleněné ozdoby, které jsme ještě nedávno věsili na vánoční stromky, se nyní proměňují ve stylové jarní a velikonoční dekorace.
marianne.cz

4. Vajíčka s přírodními vzory: zpátky k přírodě 

Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, zkuste letos vajíčka ozdobit rostlinami z vlastní zahrádky nebo louky. Vyberte drobné lístky, květiny, kapradiny nebo třeba petržel. Přiložte je ke skořápce, obalte vejce starou silonkou nebo gázou a pečlivě utáhněte nití či provázkem. Takto zabalená vajíčka poté ponořte do přírodních barev (například odvar z cibulových slupek či červeného zelí) a nechte působit. Po obarvení sundejte silonku i lístky a odhalí se vám krásné a přirozené vzory. Tato technika je jednoduchá, ekologická a můžete se do ní pustit i společně s dětmi. 

5. Metalická vajíčka: trochu luxusu na váš velikonoční stůl 

Chcete letos opravdu zapůsobit na návštěvy nebo připravit vajíčka, která budou trochu výjimečnější? Sáhněte po metalických fóliích dostupných ve výtvarných potřebách. Postup je jednoduchý: na skořápku nanesete speciální lepidlo, necháte lehce zavadnout a přiložíte zlatou nebo stříbrnou fólii. Po jemném odtržení přebytečných částí vzniknou luxusně vypadající vajíčka s výrazným kovovým efektem. Taková dekorace na stole okamžitě upoutá pozornost a dodá vaší velikonoční výzdobě nádech elegance a originality. 

Čtěte také: Velikonoční pomlázka: Pohanská tradice, která přežila až do současnosti

Velikonoční pomlázka patří k nejoblíbenějším, ale zároveň také k nejkontroverznějším českým velikonočním zvykům. Pro někoho je symbolem jarní radosti, pro jiného možná nepochopenou tradicí. Ať už se na ni díváte jakkoliv, pravdou je, že její kořeny sahají hluboko do pohanských dob.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Velikonoční věnec na dveře nadchne sousedy i koledníky: Vyrobte si nejhezčí v ulici

Velikonoční věnec na dveře nadchne sousedy i koledníky: Vyrobte si nejhezčí v ulici

Dobrý nápad
První jarní bylinky: Vyrobte si domácí sirup z pampelišek nebo sedmikrásek

První jarní bylinky: Vyrobte si domácí sirup z pampelišek nebo sedmikrásek

Dobrý nápad
Zimní chmury pryč: Jednoduchá DIY dekorace promění interiér v jarní ráj

Zimní chmury pryč: Jednoduchá DIY dekorace promění interiér v jarní ráj

Dobrý nápad
Wardův skleník aneb zahrada v lahvi: Půvabný mikrosvět i pro zaneprázdněné milovníky rostlin

Wardův skleník aneb zahrada v lahvi: Půvabný mikrosvět i pro zaneprázdněné milovníky rostlin

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMA TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMA TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit